Yeterli araştırma ve soruşturma yapılmadı

Dink ailesi avukatlarından Arzu Becerik kararda büyük çelişkiler olduğuna dikkat çekerek “Kararda çok büyük bir çelişki var. Bir taraftan ‘Örgüt var’ derken bir taraftan da ‘örgüt bulunamadı’ deniyor. Bu durum yeterli araştırma ve soruşturmanın yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Dink ailesi avukatlarından Arzu Becerik, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dün (23 Şubat) açıkladığı Hrant Dink cinayeti gerekçeli kararında büyük çelişkiler olduğuna dikkat çekerek “Bir taraftan ‘Örgüt var’ derken bir taraftan da ‘örgüt bulunamadı’ deniyor. Bu durum yeterli araştırma ve soruşturmanın yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Becerik, “Kararın en önemli kısmı bu. Kararın bütün araştırmalar tamamladıktan sonra verilmesi gerekirdi. Kararda örgütün varlığından, eylemlerinden, eylemlerde kullandığı kişileri nasıl seçtiğinden bahsediliyor. Ancak bu kişilerin yani örgütün planlayıcılarının ve üyelerinin bulunamadığı anlatılıyor. Yani örgütü bulmuş ama üyelerini bulamamış. Örgütün esas planlayıcılarının bulunamaması, örgüt suçundan ceza verilmesine engel değil. Kararda örgütün ‘çok büyük ve etkili’ olduğunun söylenmesi de örgütün varlığının devam ettiğini gösteriyor” sözleriyle gerekçeli kararın taşıdığı sorunlara dikkat çekti.

Dink ailesi avukatlarının raporla ilgili değerlendirmesi

(vE)