Ahmet Türk hastaneye kalıdırıldı

Van, Mersin, Hakkâri ve Batman'da Nevruz kutlamalarında olaylar çıktı. Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, parti otobüsünün içine düşen gaz bombası nedeniyle fenalaştı. Bazı polislerin de Türk'ü darp ettiği ifade edilirken Twitter üzerinden Ahmet Türk'ün hastanedeki son resimleri paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce 21 Mart tarihinde kutlanacağı açıklanan nevruz, dün ve bugün yapılan erken kutlamalar sebebiyle gergin başladı.

Mersin, Van, Hakkâri ve Batman'da Nevruz kutlamaları için tören alanına gitmek isteyen gruplarla güvenlik güçleri arasında olaylar çıktı.

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, parti otobüsünün içine düşen gaz bombası nedeniyle fenalık geçirdi.

Ahmet Türk'ün bazı polisler tarafından darp edildiği söylentileri de var. Türk, olayın ardından Dünya Hastanesi'ne kaldırıldı.

'Polis dövdü'

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalar yapan Selahattin Demirtaş, 'Sayın Ahmet Türk gazdan etkilendi diye haber yapan medyaya duyuruyorum. Sayın Türk, otobüse gaz atıldıktan sonra 15 polis tarafından dövüldü' dedi.

Ahmet Türk, kalp pili taşıdığı için önce kardiologların kontrolünde tedaviye alındı. Son gelen bilgilere göre Ahmet Türk'ün sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da olayın ardından Van'daki programını yarıda keserek Batman'a hareket etti.

Olayın duyulmasından bir - iki saat sonra hastanedeki Ahmet Türk'ün sağdaki fotoğrafı Twitter üzerinden paylaşıldı.

Türk'ün yüzünde darbeye bağlı oluşan gözündeki morluk açıkça belli oluyor.

Aşağıdaki videoda ise Anadolu Ajansı, Ahmet Türk'ün hastaneye götürülmeden önce polis arabasına bindirildiği anı paylaştı.

Polise ateş açıldı: 2 yaralı

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde de Nevruz alnına gitmek isteyen gruba izin verilmeyince gerginlik çıktı.

Polis ekipleri, ilçenin çeşitli noktalarında toplanan göstericileri göz yaşartıcı bomba ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı.

Öte yandan, Yüksekova Kaymakamı Üzeyir Aziz Özeren, grup içerisinden polise ateş açıldığını söyledi.

Kaymakam Özeren, olayda panzer sürücüsü ile bir polis memurunun yaralandığını ifade etti. Yaralı polislerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Özeren, ''Polise uzun namlulu silahla ateş açan kişi özel harekât timlerinin karşılık vermesi üzerine yaralanarak mahalle arasına kaçmış. Uzun namlulu silahlı saldırganın yakalanması için kaçtığı bölgeye hava destekli operasyon başlatıldı'' dedi.

Mersin

Mersin’in Akdeniz ilçesinde BDP binası önünde toplanan bir grup, miting alanına gitmek için harekete geçti. Göstericilerin yürüyüşte ısrar etmesi üzerine polis ekipleri gruba müdahale etti.

 

Kürkçü: 'Yumruk ve kalkan darbeleri yedik'

Kürkçü, 20 Mart kutlamaları için bildiriminin daha önceden yapıldığını ve İçişleri Bakanlığı'nın iptal genelgesi çıkana kadar bu bildirimin geçerli kaldığını, binlerce kişinin de bu bildirime göre hareket ettiğini söyledi.

Kürkçü, Mersin'de alana karşı yürüyüşe geçildiği an grupların polis tarafından dağıtıldığını ifade etti.

Kürkçü; 'Saldırı giderek sertleşti. Benim de içinde bulunduğum topluluğa hem copla saldırıldı, hem de gaz sıkıldı. Kafama sıvılaştırılmış gaz geldi, bu zararlı bir şey. Arada yumruk ve kalkan darbeleri de yedik. Durum budur. Yerlerde yüzlerce fişek kapsülü var.'

'On kadar yönetici miting alanına girmeyi başardık ama elbette istediğimiz bu değildi. Şimdi miting alanından ayrıldık, mahallelere doğru dağılıyoruz, halkla birlikte kutlamaya çalışacağız' dedi.

Öte yandan, bir sokaktan polislerin üzerine el yapımı bomba atıldı. Ancak bomba boş alana düşerek patladı.

Van

Van’daki Nevruz kutlamaları da Kültür Caddesi’nde bulunan BDP çadırı önünde başladı.

BDP lidere Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı grup, burada halaylar çekti.

Grup daha sonra yürüyüşe geçti. Kültür Müdürlüğü önüne kadar gelen grup polis tarafından durduruldu.

Öte yandan, 2 Nisan Caddesi’nde de bir grup slogan atarak Nevruz alanına girmek istedi. Polis ekipleri, taş atan grubu göz yaşartıcı bomba ile dağıttı.