HABAP ŞENLİKLERİ BAŞLIYOR

1 / 29


Habap Şenlikleri başlıyor

Ermeniler zamanında yapılmış iki çeşmenin restorasyonunu gerçekleştiren Hrant Dink Vakfı, 27 Mayıs 2012’de Habap Çeşmeleri Şeniliği’ni düzenleniyor.

Fetiye Çetin’in “Anneannem “ adlı kitabında hikayesini anlattığı anneannesi Heranuş Gadaryan'ın doğup büyüdüğü köy olan Elazığ'ın Habap köyü, bu yılın ardından gelenekselleşmesi planlanan bir şenliğe ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz yıl (2011) Ağustos - Kasım  ayları arasında Elazığ’ın Ekinözü ( Habap ) köyünde Ermeniler zamanında yapılmış iki çeşmenin restorasyonunu gerçekleştiren Hrant Dink Vakfı, 27 Mayıs Pazar günü Habap Çeşmeleri Şeniliği’ni düzenleniyor.


Türk, Kürt, Ermeni gençlerinin gönüllü olarak katıldığı çalışmalarla ve köy halkının emekleriyle köye geri kazandırılan çeşmelerde, bahar temizliklerinin yapılmasından ardından köyde büyük bir şenlik düzenlenecek.

Şenlik programı saat 11:00’de konukların karşılanması ve köy kahvaltısıyla başlayıp, çeşme restorasyonunun tüm süreçlerini aktaran belgesel film gösterimiyle devam edecek.

Saat 13:00’de gelen misafirlere restorasyonu yapılan çeşme, kilise ve manastırın da içinde bulunduğu bir köy gezisi yaptırılacak. 

14:00’deki açılış konuşmalarının ardından Kardeş Türküler de bir konser verecek.

Şenliklerin gelenekselleştirilmesi temenni ediliyor.

Kategoriler

Foto Galeri Haber