İŞHAN ERDİNÇ

Milletvekilliği düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 3 Nisan’da evinde gözaltına alındı. Nabzı 148’e yükselen Gergerlioğlu cezaevine götürüldükten sonra hastaneye sevk edildi. Hastanede yapılan muayeneler sonucu anjiyo olan Gergerlioğlu, geceyi yoğun bakımda geçirdi ve ertesi gün apar topar yeniden cezaevine getirildi. Sürece yakından tanık olan Salih Gergerlioğlu ile babasının yaşadıklarını ve gelinen hukuki ve siyasi aşamayı konuştuk.

2012 yılında Samatya’daki evinde öldürülen Maritsa Küçük cinayeti davasında karar açıklandı. Kararda, sanık Murat Nazaryan'a müebbet hapis ve 10 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, sanığa iyi hal indirimi uyguladı ve cezayı ağırlaştırılmış müebbetten müebbete çevirdi. Aile, dosyayı uluslararası mahkemeye taşıyacak.

HDP milletvekili Garo Paylan, dokunulmazlıkların kaldırılması girişimlerini, İnsan Hakları Eylem Planı'nı ve Ermenistan'daki darbe girişimi hakkında yaptığı paylaşımlara gelen eleştirileri Agos'a değerlendirdi.

Maritsa Küçük’ün 2012 yılında Samatya’daki evinde öldürülmesi ile ilgili davaya devam edildi. Dava bundan önce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı duruşmalara katılmadığı için üst mahkemece bozulmuştu. Bakanlık avukatı 3 Mart’taki duruşmaya katıldı ve cinayetin tek kişi tarafından işlenmediğini, soruşturmada eksiklikler olduğunu, kovuşturmanın genişletilmesi gerektiğini söyledi. Ancak savcılık, mütalaasında kovuşturmanın genişletilmesine gerek görmedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında twitter hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle dava açıldı ve 2 yıl 6 aylık hapis cezası öngören hüküm Yargıtay tarafından onandı. Kararın siyasi olduğunu söyleyen Gergerlioğlu ile kendisi hakkında verilen kararı, HDP'li vekiller için Meclis'e getirilen fezlekeleri ve hak savunuculuğu önündeki sorunları konuştuk.

Gazeteci-yazar Serdar Korucu’nun iki yeni kitabı, ‘Sancak Düştü: İskenderun Sancağı’ndan Hatay’a Ermeni Meselesi’ ve ‘Ahalinin Gidişi: Musa Dağ 1939’ Aras Yayıncılık’tan çıktı. Korucu ile kitaplarından yola çıkarak, dünden bugüne Antakya Ermenilerini konuştuk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurul Üyesi Prof. Dr. Nilay Etiler Lordoğlu, alınan yeni tedbirlerin salgını bastıracak düzeyde olmadığını söylüyor. Lordoğlu ile yeni tedbirleri, salgının İstanbul’daki boyutunu ve genel tabloyu konuştuk.

Türkiye koronavirüs ile mücadelede bir kez daha kritik bir aşamaya girdi. Vaka sayıları yeniden artış eğiliminde. Günde 1.700 yeni vakaya ulaşan sayılar salgının zirve yaptığı Nisan-Mayıs aylarına döndüğümüzü gösteriyor. Hükümet’e ve Sağlık Bakanlığı’na yönelik eleştirilerin arttığı bu dönemde Halk Sağlığı Uzmanı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilay Etiler Lordoğlu’na kulak verdik. İşte Prof. Lordoğlu’nun uyarıları.

2012 yılında Samatya’da evinde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Maritsa Küçük davası Yargıtay’da bozuldu. Olayın ardından Murat Nazaryan’ın fail olduğu gerekçesiyle tutuklandığı dava Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatının davadan haberdar olmaması gerekçesiyle bozuldu. Dava için yeni bir duruşma yapıldı.