BERGE ARABİAN

Yıllarca, dünyadaki risk altındaki çocukları fotoğraflayıp onların hikâyelerini anlatarak farkındalık yaratmaya ve onlar için daha iyi bir gelecek sağlamaya çalışan Michelle Andonian, Eylül 2015’te yayımlanan ‘This Picture I Gift’ (Bu Fotoğraf Sana Hediye) başlıklı fotoğraf kitabında, babaannesi Sara’nın ayak izlerini takip ederek, bu kez ailesinin geçmişine, Ermenistan’a ve Anadolu’ya gidiyor.

Vigen Galstyan ve Art Ghazaryan’ın Ermeni sanatsal fotoğrafçılık geleneğini korumak ve geliştirmek amacıyla kurduğu Lusadaran Ermeni Fotoğrafçılık Vakfı, dünyanın her yerindeki Ermeni fotoğrafçıların çalışmaları üzerine araştırma yapmak, koleksiyonlar oluşturmak, bu yapıtları korumak ve tanıtmak yolunda şimdiden büyük mesafe aldı. Bu çalışmaları yakından öğrenmek üzere Lusadaran Ermeni Fotoğrafçılık Vakfı’nın kurucularından Vigen Galstyan ile görüştük.

Arapça şarkılarıyla, son aylarda yolu İstiklal Caddesi’ne düşen hemen herkesin dikkatini çeken Suriyeli sokak müzisyenleriyle konuştuk.

Fotoğrafçı Alberto Modiano’nun Gözlem Yayınları’ndan Türkçe ve İngilizce olarak çıkan ‘Zaman ve Mekân İçinde Musevilik’ kitabı ve aynı adla açılan sergileri, Türkiye Yahudi toplumunun sosyal ve dinî hayatına ilişkin içerden tanıklıklarla çok değerli bir görevi yerine getiriyor. Bir fotoğrafçı olarak bu çalışmanın belgesel önemini konuşmak ve mensubu olduğu cemaatin yaşamını sergilemenin ne anlama geldiğini anlamak için Alberto Modiano ile buluştuk.