'Swissleaks': Karekin II'nin hesabı da sızdı

‘Swissleaks’ belgelerinin ayrıntıları ortaya çıkıyor. İngiltere’nin uluslararası bankası HSBC'nin "varlıklı müşterilerinin İsviçre’deki hesapları üzerinden vergi kaçırmalarına yardımcı olduğu" iddiası üzerine sızdırılan belgelerde 100 bine yakın müşterinin hesap bilgisi olduğu sanılıyor. Açıklanan hesapların arasında Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II de var.

İngiltere’nin yayın kuruluşu BBC ve Fransa’nın Le Monde gazetesinde yer alan haberlerde, Le Monde'un öncülüğünde toplanan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından ortaya çıkartılan belgelere göre, Bankanın, 10 ülkeden hesap aracılığıyla, zengin müşterilerin vergiden kaçmasına yardım ettiği öne sürüldü.

Le Monde'da yayımlanan haberde, HSBC'nin İsviçre'deki hesaplarında, aralarında Türkiye'nin de olduğu birçok ülkeden binlerce müşterisinin vergi kaçırmasına olanak veren yöntemler kullanıldığı iddiasına yer verildi. 

"Swissleaks" adı verilen belgelere göre, Bankanın İsviçre'deki merkezinde, İsviçre'den 11 bin 235, Fransa'dan 9 bin 187, İngiltere'den 8 bin 844, Brezilya'dan 8 bin 667, İtalya'dan 7 bin 499, İsrail'den 6 bin 554, ABD'den 4 bin 183, Arjantin'den 3 bin 625, Türkiye'den 3 bin 105 ve Belçika'dan 3 bin 2 hesap bulunuyor. Yaklaşık hacmi 120 milyar doları aşan 30 bin hesap içinde Türkiye'ye ait hesapların hacminin ise 3,4 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor.

Swissleaks'in, 47 ülkeden 157 gazetecinin ortak araştırması sonucunda ortaya çıkarıldığı vurgulanıyor.

HSBC’den yapılan yazılı açıklamada ise kurallara uygun hareket etme ve vergi şeffaflığını kar etmenin önünde gördükleri vurgulanarak, “HSBC, bankacılık hizmetlerinin vergi kaçırmak için ya da kara para aklamak için kullanılmasını engellemek amacıyla tasarlanan girişimi ortaya koydu“ ifadesine yer verildi.

'Katolikosluğun vergi muafiyeti var' 

ICIJ’nin sitesinde 100 bin müşteriden şu ana kadar yaklaşık 61 müşterinin hesabı açıklandı. Ürdün Kralı Abdullah, Elmas tüccarı Dan Azoumi, Ekvadorlu siyasi Alvaro Noboa, F1 pilotu Fernando Alonso gibi isimleri yer aldığı listede ilgi çekici bir isim daha var: Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II. Katolikos’un 2000 yılından beri HSBC müşterisi olduğu, 2006/2007 arasında bankadaki malvarlığının 1,1 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Katolikosluk sözcüsü ICIJ’a yaptığı açıklamada, ‘söz konusu hesabın kiliseye yapılan bağışları aktarmak için açıldığı, Karekin II’nin halefi vefat edince hesabın Katolikos’un hesabına aktarıldığını’ söylendi. Açıklama ‘Katolikosluk ulusal ve dini bir kurum olduğu için vergi muafiyeti bulunmaktadır’ denildi.  

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında