Kamp Armen'in iadesi için yürüdüler

Kamp Armen’in yıkılmasını önlemek için 17 gün önce başlatılan direniş örgütleyen Kamp Armen Dayanışması, bugün Tünel Meydanı’nda bir yürüyüş çağrısı yaptı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte kampın Ermeni toplumuna iade çağrısı yapıldı.

Kamp Armen Dayanışması’nın düzenlediği, Tünel Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe yüzlerce insan katıldı. 

Tünel Meydanı'nda saat 19.00'da bir araya gelen Kamp Armen Dayanışması üyesi bir grup, 'Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin' yazılı bir pankart açarak Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Murat Mıhçı, Garo Paylan, Deniz Zarakolu, Erkan Metin, Flor Uluk Benli ve CHP milletvekili adayı Selian Doğan’ın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Ellerinde dövizler taşıyan grup üyeleri yürüyüş boyunca "Faşizme inat kardeşimsin Hrant", “Poğots Baykar Azadutyun’, Biji Bıratıya Gelan’ ve ‘Ermeni Halkı Yalnız Değildir’ sloganları attı.

Kalabalık Galatasaray Lisesi önüne geldi ve burada Emeğe Ezgi grubu, eyleme destek amacıyla 'Dileyaman' şarkısını seslendirdi.

Şarkının ardından Kamp Armen Dayanışması adına basın açıklaması yapan Nor Zartonk üyesi Sayat Tekir, yetimhanenin tarihini hatırlattı; “1962 yılında Tuzla'da kurulan Kamp Armen, Ermeni yetimlerin toplandığı yetimhanenin yaz kampı olarak işlev görüyordu. Satın alınışı tamamen yasal olmasına rağmen 1979'da başlayan bir süreçle el konularak eski sahibine bilabedel iade edildi. O günden bu yana terk edilmiş bir vaziyette kalan, yetimhanenin çocuklarının emekleriyle inşa edilmiş binayıy 17 gün önce yıkma girişimi, Ermeni halkının ve Tuzla halkının direnişiyle durduruldu.”

"Hrant Dink'in de aralarında bulunduğu bin 500 çocuğun yetiştiği Kamp Armen'in alınması devletin birçok azınlık vakfı taşınmazına uyguladığı gasp politikasının sadece bir tanesidir. Kamp Armen gerçek sahiplerine, Ermeni Halkı'na iade edilsin"

Tekir Kamp Armen de nöbetin yetimhane iade edilene kadar devam edeceğini belirterek "Kamp Armen'de çözüm herkes tarafından kabul edilmişken 17 gündür tapusundan hala Ermeni Halkı'na iade edilmemiş olması kabul edilemez. Kamp Armen'de Direnişini Halkların Eşit koşullarda, Barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşama çağrısıdır. Herkesi bu emanete sahip çıkmaya, Ermeni halkının yanında durmaya, kazanana kadar sürecek direnişimizi desteklemeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Kategoriler

Toplum Okullar GençlerYazar Hakkında