Dink ailesi avukatına hapis cezası

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ve sanık avukatlarından Ali Sürmen arasında yaşanan sözlü tartışmanın ardından, Sürmen’in Bakırcıoğlu aleyhinde açtığı hakaret davasında mahkeme Sürmen’i haklı buldu.

 

Hrant  Dink’in öldürülmesinde ihmali bulunmakla suçlanan ve yargılanmasına Trabzon’da devam edilen Albay Ali Öz’ün avukatlarından Ali Sürmen’in, mahkeme çıkışında Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ile arasında yaşanan tartışma sonrasında açtığı hakaret davası Bakırcıoğlu’nun 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı. Mahkeme heyeti, Bakırcıoğlu’nun daha önce sabıkası bulunmaması sebebiyle cezayı 5 yıl erteledi.

 

Hrant Dink’in öldürüleceğini bildikleri halde gerekli önlemleri almayan ve Dink ailesi avukatları tarafından haklarında görevi ihmalden suç duyurusu yapılan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve JİTEM görevlisi 7 askerin yargılandığı davanın 23 Ekim 2009 tarihli duruşmasının çıkışında, Av. Ali Sürmen, basına açıklamada bulunan Dink ailesi avukatı Bahri Belen’e, “şov yapmayın” diyerek sözlü sataşmada bulundu.

 

Trabzon 2’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın, 25 Aralık tarihine ertelendiğini ve bu tarihte gizli oturumla istihbarat elemanlarının gizli oturumla dinleneceğine dair basın mensuplarına bilgi veren Belen’e, Sürmen’in ‘yayın yasağı’ kararını bozduğu gerekçesiyle  yaptığı bu sataşmaya Belen,  “Bir şey söylüyorsanız durup söyleyin ve cevabını bekleyin. Sokak çocukları gibi laf atıp gidiyorsunuz. Laf atıp gitmek avukatlara yakışmaz” sözleriyle karşılık verdi. Bunun üzerine durup, “Şov yapıyorsunuz. Niye açıklama yapıyorsunuz? Sizin zaten her şeye hakkınız var anasını satayım” şeklinde verdiği yanıt karşısında devreye giren Av. Hakan Bakırcıoğlu “Siz de adam öldürmeyi iyi bilirsiniz değil mi?” diye bağırdı.

 

Bunun üzerine iki avukat arasında başlayan itişmeler mübaşir ve adliye çalışanlarının araya girmesiyle sonlandırıldı. Bu olaydan sonra Ali Sürmen’in hakaret davası başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı Avukat Hakan Bakırcıoğlu hakkında soruşturma izni verdi.

 

Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu hakkında, ‘Trabzonlular’a hakaret’ suçundan dava açıldı. Trabzon 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi bugün görülen karar duruşmasında Avukat Ali Sürmen’in vekili Avukat Taner Sağır ile Avukat Hakan Bakırcıoğlu’nun vekili Avukat Bahri Belen hazır bulundu.

 

Mahkeme, Türk Ceza Kanunu’nun ‘hakaret’ eylemini düzenleyen 125’inci maddesi uyarınca avukat Hakan Bakırcıoğlu’na 1 yıl hapis cezası verdi. Sanığın dana önce herhangi bir suç işlememesi, yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle cezayı önce 10 ay hapis cezasına indiren mahkeme, sanığın tekrar suç işlemekten çekineceği hususunda olumlu kanaate varıldığını da vurgulayarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

 

 

Kategoriler

Güncel Dink Davası