Cumhuriyet döneminin ilk kilisesi inşa edilecek

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı’nın kilise yapmak üzere yer talebine karşılık verilmesi için 2009’dan bu yana sürdürülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.

İstanbul’daki Süryani cemaatinin kilise talebini inceleyen yetkili kurumlar, yeni bir kilise için onay verdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından arazi tahsis edilecek olan yapı için Anıtlar Kurulu’ndan izin çıktı. Kilisenin inşaatına birkaç ay içinde başlanması bekleniyor. Böylelikle, Cumhuriyet döneminde ilk kez bir kilise sıfırdan inşa edilmiş olacak.

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, İBB’nin kendi mülkiyetindeki bir araziyi vakfa tahsis ettiğini ve projenin bir buçuk yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi. Kilisenin 750 kişilik oturma yeri olacağını söyleyen Susin, İstanbul’da, çoğu Bakırköy, Yeşilköy ve Florya çevresinde olmak üzere 17 bine yakın Süryani’nin yaşadığınıibelirtti. Kilise de, Yeşilköy Serbesti Caddesi üzerinde inşa edilecek. İnşaatın maliyetinin tamamı vakıf tarafından üstlenilecek. Yeni kilisenin, Mardin’deki kiliselerden izler taşıyan, günümüz şartlarına uygun bir proje çerçevesinde hazırlanacağı ifade ediliyor.

Kategoriler

Toplum Vakıflar KiliseYazar Hakkında