İnsanlık yıkıldı, yerine Cezayir anıtı dikilecek

Fransız Ulusal Meclisi'nin kabul ettiği yasanın ardından Türkiye'de 'anıt enflasyonu' yaşanıyor. Yasaya tepki olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 'ilginç' anıt önerisine bir yankı da Kars'tan geldi. Haziran ayında parça parça edilerek ortadan kaldırılan İnsanlık Anıtı'nın yerine, Fransa'nın Cezayir'de yapmış olduğu mezalim adına bir heykel dikilmesi dile getiriliyor.

 

Meclisi'nde ‘Ermeni soykırımını inkar’ yasasını kabul eden Fransa'ya tepki olarak Türkiye’de anıt enflasyonu yaşanacak. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek’in Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin karşısına Cezayir’de yapılan mezalimi anlatan bir anıt dikeceğini açıklamasının ardından Kars Belediye Başkanı AK Parti'li Nevzat Bozkuş,  Cezayir’de yapılan “mezalimi” anlatan bir heykel dikeceklerini açıkladı.

Soykırım iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısının Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilmesinin ardından tepkiler sürerken, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'tan da ilginç bir çıkış geldi. Başkan Bozkuş, makamında yaptığı açıklamada “Kars'ta Fransa'nın Cezayir'de yapmış olduğu mezalim adına bir heykel dikeceğiz” dedi.

Bozkuş, şöyle konuştu: 'Bu Fransa'nın meselesi değil, bizim Ermenistan ile aramızda olan bir meseledir. Belki gün gelecek daha iyi diyaloglar kurulacak, daha iyi ilişkiler kurulacaktır. Bunlar eğer bu şekilde davranıyorlarsa, biz de Kars'ta Fransa'nın Cezayir'de yapmış olduğu mezalim adına bir heykel dikeceğiz. Biz de bunu vurgulamaya çalışacağız. Madem onlar siyasi çıkarları için bir başka ülke ile Türkiye arasında ki problemi kullanarak prim yapmaya çalışıyorsa bizde gerçekleri söyleyip, doğruları yansıtacak bir takım fiziksel gerçekleri ortaya koyacağız. Cezayir'de yapmış oldukları zulüm ve işkenceye bağlı olarak koruma kuruluyla görüşüp, gerekli projeyi hazırlayıp, uygun bir noktaya bizde onlar için bir mezalim heykeli dikeceğiz.'

'İnsanlık' parça parça edilmişti

Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, eski Başkan Naif Alibeyoğlu döneminde yaptırılan 30 metre yükseklikteki İnsanlık Anıtı'nı yıktırmıştı.  Ülke gündemini uzun süre işgal eden İnsanlık anıtının yapım ve yıkımı şöyle gelişmişti: Kars Belediye Meclisinin verdiği karar doğrultusunda soykırım anıtlarına karşı Sukapı Mahallesinde 2006 yılında heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından İnsanlık Anıtı yapılmaya başlandı. 8 Ocak 2011 günü Kars'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'İnsanlık Anıtı'nı 'Ucube' diye nitelendirdi ve yıkılmasını istedi. 1 Şubat 2011'de Kars Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'un yönetiminde toplanarak 'İnsanlık Anıtı'nın ortadan kaldırılması ve mevcut yerin tarihi dokusuna uygun olarak çevre düzenlenmesi yapılmasını 4' 'hayır' oyuna karşı 22 'evet' oyu ile kararlaştırdı. 26 Nisan 2011 günü İnsanlık Anıtı'nda yer alan iki heykelden birinin baş kısmı kesildi ve heykel parçalara ayrılarak 14 Haziran 2011'de tamamen ortadan kaldırıldı.

Gökçek de Ankaraya bir anıt dikeceğini söylemişti

Gökçek, Fransız parlamentosunun kararına karşı yapacaklarını şöyle anlatmıştı: “Biz başka ülkeyle gereksiz yere çatışmak istemeyiz. Ama çatışmayı kendileri istiyorsa dünya kamuoyunda ses getirecek çok daha büyük işler yapmasını biliriz. Ankara’da bunun ilk adımı olarak Fransa Büyükelçiliği’nin karşısında tespit ettiğimiz üç yerden birine Fransız Mezalimi Anıtı dikeceğiz. Anıtta başta Fransa’nın Cezayir’e yaptığı mezalim olmak üzere diğer ülkelere yaptıklarını anlatacağız. Anıtın bir yerine koyacağımız bir tuşla da yoldan geçenlerin rahatlıkla duyabileceği şekilde Cezayir Milli Marşı’nın çalınmasını sağlayacağız. Fransız Mezalimi Anıtı’nı öyle bir yere koyacağız ki başta büyükelçi olmak üzere Fransa Büyükelçiliği’ne giden herkes rahatlıkla görebilecek”

Kategoriler

Güncel Gündem

Etiketler

Cezair