Sivaslı Ermeniler memlekete çağırıyor

Geçen hafta, kuruluşuyla ilgili resmi işlemleri tamamlayarak faaliyete başlayan Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği, dört günlük bir Sivas gezisi organize ediyor. 12 Temmuz’da başlayacak olan gezide, Sivas’taki önemli tarihi Ermeni yerleşimleri ve ziyaret yerlerine gidilecek.

6 Haziran’da resmen kurulan ve merkezi Kumkapı’da olan derneğin kurucuları arasında Payel Güllüdüre, Şahin Şeşetyan, Elmon Hançer, Varujan Asaduroğlu, Mircan Miroğlu, Barkev Balım, Varujan Tavra, Mıgırdiç Yeşilçimen, Sebuh Koçak, Sarkis Külegeç ve Murat Gönkeser yer alıyor.

Kuruculardan Payel Güllüdüre, dernek olarak, “geçmişten bugüne Sivas’a her açıdan bakmak, bellek tazelemek, belge bulmak ve yayımlamak, tarihi varlıklara sahip çıkmak, gençleri buluşturmak” gibi alanlarda faaliyetlerde bulunacaklarını söylüyor. Halen Sivas’ta yaşayan 16 Ermeni aileye destek olacaklarını belirten Güllüdere, tüm Sivaslıları derneğe üye olmaya davet ediyor: “Biz yalnızca Türkiye’dekilerin değil, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan tüm Sivaslıların üyeliğine talibiz. Yerevan’dan Sydney’e, Paris’ten Kaliforniya’ya kadar tüm Sivaslıları, derneğimize üye olmaya çağırıyoruz.”

Sivaslı Ermeniler ve Dostları Derneği 12 Temmuz’da Sivas’a bir gezi düzenleyecek. Dernek, Payel Güllüdere ve Sebuh Koçak’ın verdiği bilgilere göre, 12 Temmuz Perşembe günü İstanbul’dan Sivas’a hareket edecek olan kafile Cuma günü, eski bir Ermeni kasabası olan Yıldızeli’ni gezdikten sonra Sıcak Çermik’te konaklayacak. Ertesi gün Sivas merkezdeki Ermeni mezarlığında Hokehankist ayini yapılacak. Öğle yemeğinin ardından şair Taniel Varujan, Mıkhitar Abbahayr gibi ünlü Ermenilerin doğduğu köy olan Pırknik, ardından İşhan köyü ziyaret edilecek. Pazar günü ise, Sivaslı Ermenilerin önemli ziyaret yerlerinden biri olan Ğodur Gudur’da piknik yapılacak ve madağ yemeği yenilecek.

Bilgi için tel: 0535 523 76 27- 0533 241 42 58- 0533 683 23 03.

Kategoriler

Toplum Dernekler