'Soykırımı inkâr' yasası ay sonuna kadar meclis gündeminde

Soykırımların inkârını suç sayan yasa teklifi Fransız Senatosu'na iletildi. Ulusal Meclis tarafından onaylandığı gün Senato'ya iletildiği anlaşılan yasa teklifinin Ocak ayı içersinde senatörler tarafından görüşüleceği bildiriliyor.

 

France-Info radyosunun, bu sabah verdiği bir haberde, Fransız hükümetinin konuyu bu ay sonundan önce Senato gündemine getirme niyetinde olduğunu bildirdi. Fransa'da Senato gündemini hükümet belirliyor.

Fransa Ulusal Meclisi tarafından 22 Aralık'ta görüşülüp onaylanan yasa teklifinin akıbeti, parlamentonun seçimler nedeniyle tatile gireceği 24 Şubat öncesinde Senato'da görüşülmemesi halinde Haziran ayında yapılacak milletvekilliği seçimleri sonrasında belli olacak.

'Soykırım'ın inkarına 1 yıl hapis

577 üyeli Meclis'te yaklaşık 50 milletvekilinin katılımıyla düzenlenen bir oturumun ardından kabul edilen yasa teklifi 'Ermeni soykırımı' da dâhil olmak üzere Fransa tarafından resmen tanınan her türlü soykırımın inkârının 1 yıl hapis ve 45 bin Euro ile cezalandırılmasını öngörüyor.

Fransa sadece Yahudi ve Ermeni soykırımlarını resmen tanıyor. Fransız parlamentosu Yahudi soykırımını inkârın suç sayılmasıyla ilgili yasal düzenlemeyi 1993 yılında gerçekleştirmişti.

 

 

Kategoriler

Güncel Gündem