"Demokrasiye darbe vurulmuştur, süreci hep birlikte tamir etmeliyiz"

Ekrem İmamoğlu CHP'nin Ankara'daki toplantısının ardından açıklamalarda bulundu, "Demokrasiye darbe vurulmuştur" dedi. CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu da "Demokrasiye kumpas kurdular" diye konuştu.

İptal edilen İstanbul seçimlerinde büyükşehir belediye başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçimleri iptal kararını demokrasiye darbe olarak niteledi. 

İmamoğlu, CHP'nin Ankara'daki genel merkezinde yapılan olağanüstü toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Demokrasimize büyük bir darbe vurulmuştur, bu süreci hep birlikte tamir etmeliyiz, tedavi etmeliyiz" dedi. 

Bu arada Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar vermesi ardından CHP'nin boykot yapmayarak seçime gitme kararı aldığı bildirildi. Karar CHP Parti Meclisi'nin tarafından alındı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında YSK'yı eleştirdi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"İnsanlar hukuktan yana oyunu verdi, adayımızın daha iyi yöneteceğini düşündüğü için oyunu verdi. İstanbul'a gelince kumpas kurmaya başladılar. Milletin iradesine, demokrasiye kumpas kudular. Kiminle? YSK'daki bazı hakimlerle kumpas kurdular. Biz dürüst davranan bir YSK istiyoruz. Benzer kararların arkasında duran bir mahkeme istiyoruz. Esen rüzgara göre değil kanuna, hukuka ve vicdana göre karar veren bir YSK istiyoruz. Şikayetler geldi, olabilir. YSK bakacağım dedi. Gayet normal bakabilir. 39 ilçedeki bütün geçersiz oylar sayıldı. Sonuç Ekrem İmamoğlu. 6 ilçede bütün sandıkları sayacağız dediler. Baktılar değişmiyor, Büyükçekmece üzerinden bir operasyon yapabilir miyiz diye evlere bakmaya başladılar. Sahte tutanaklar tuttular. İtiraz edecekleri bir şey kalmadı, vazgeçtiler. 22 ilçede sondajla belirli sandıkları yeniden sayacağız dediler. YSK'nın tarihinde böyle bir şey yoktur. 57 sandığı saydılar sonuç diye değişmedi"

'Verilen mazbatayı aldılar'

"Baktılar olmuyor. Sandık kurullarının oluşumunda bir hata var dediler. Sandık kurullarını biz oluşturmadık, AK Parti de oluşturmadı. Daha önceki seçimlerde de yaptılar. İtiraz yoktu. Bunların değişmesi lazım dediler. Bunu gerekçe gösterilerek verilen mazbatayı iptal ettiler. Hakim dediğin adam satılık adam değildir. Hakim dediğin kişi siyasi baskılara boyun eğmez. Vicdanıyla adaletle karar verir. Adaletin olmadığı bir devlet ayakta kalamaz. Devletin temeliyle oynadılar. 7 tane hakim aracılığıyla yaptılar. Kumpası CHP yapmadı, onu anlamışlar. Bu işte bir gariplik var onun için itiraz ediyoruz diyorlar. Ne oluyor peki? Oturuyorlar YSK içindeki 7 çete mensubu hakim iptal karar veriyorlar. 

7 çete mensubu arka kapıdan AK Parti'nin belirli çevreleriyle diyalog kurarak seçimi iptal ediyorlar. Bunu takip ediyorduk zaten. YSK'ya 7 madde halinde çağrı yaptık. YSK yasalara kanunlara uymak zorundadır dedik. YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak itiraz gerekçesi üretmesini reddetmek zorunda dedik. YSK iktidar sahiplerinin kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK demokrasi değil seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır." 

Kategoriler

Güncel