Patrikhane: ‘Onarım için büyük bir bütçe gerekli’

Ekümenik Patrikhane, Rum Yetimhanesi’nin restorasyonu ile ilgili çıkan haber üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul’un en önemli mimari, tarihi ve kültür miraslarından olan bu eserin (yetimhane) onarımı için büyük bir bütçe gereksinimi vardır” dendi.

Ekümenik Patrikhane, İstanbul’un en önemli mimari, tarihi ve kültür miraslarından olan Büyükadadaki Rum Yetimhanesi’nin onarımı için büyük bir bütçe gereksinimi bulunduğunu belirterek, proje çerçevesinde birçok din, bilim ve iş çevresinden muhtelif kurum ve kişilerle görüşmeler yapıldığı, Muhtar Kent’in de konuyla ilgili temas edilen ve saygı duyulan başarılı bir yönetici olduğu kaydedildi.

Yapılan açıklamada, bugün bir gazetede yetimhane binası ile ilgili çıkan haber üzerine açıklama yapılma gereği duyulduğu belirtildi. Açıklamada, 1964 yılında mülkiyetlerinden alınan ve 2010 yılında mahkeme yolu ile adlarına tescil edilen tarihi Yetimhane Binası’nın, bu yıllar içinde büyük zarar gördüğü dile getirildi.

İstanbul’un en önemli mimari, tarihi ve kültür miraslarından olan bu eserin onarımı için büyük bir bütçe gereksinimi bulunduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Patrikhanemiz yıllardan beri uluslararası düzeyde çalıştığı çevre bilincini koruma, din-mezhep ve çevre, kültürler arası diyalog gayretleri çerçevesinde edindiği ekoloji misyonuna destek verecek bir Uluslararası Çevre Merkezi Kurma çalışmaları için gayret sarf etmekte ve bu tarihi binamızı bu amaç için kullanma kararını vermiştir. Bu proje çerçevesinde bugüne kadar birçok din, bilim ve iş çevresinden muhtelif kurum ve kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Muhtar Kent de konuyla ilgili temas ettiğimiz ve saygı duyduğumuz başarılı bir yöneticidir. Umarız ki bu çabalar yakın bir gelecekte arzu edilen başarıya ulaşacaktır.”

Rum yetimhanesi yıkılmaktan kurtuluyor:

/haber.php?seo=rum-yetimhanesi-yikilmaktan-kurtuluyor&haberid=3086

Kategoriler

Güncel Azınlıklar