Burhan Kuzu Hrant Dink kararıyla ilgili konuştu

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Hrant Dink cinayeti davasında Yargıtay kararının beklenmesi gerektiğini söyledi. Kuzu, 'Hakim 'delil sorunu var' diyor. Ancak toplumdaki genel kanat bu durumun arkasında bir örgüt var. Durup dururken 3 tane çocuğun yapacağı bir iş değil.' dedi. Kuzu'ya göre sorun, örgütsel suç olup olmadığında.

İstanbul Üniversite'sinin düzenlediği yeni anayasa çalıştayına katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Hrant Dink cinayeti davasında mahkemenin verdiği karar ve sonrasında yaşanan gelişmeler üzerine Kuzu; 'Dava devam ediyor. Şu an Yargıtay aşamasındadır. Ağır sözler söylemeyi doğru bulmuyorum. Mahkemenin savcısı ve hakiminin açıklamaları da bana göre çok şık olmamıştır. Ferdi bazda baktığınız zaman verilecek ceza verildi. O konuda bence bir sorun yok. Sorun bu örgütsel suç mu değil mi noktasında düğümleniyor. Hakim 'delil sorunu var' diyor. Ancak toplumdaki genel kanaat bu durumun arkasında bir örgüt var şeklinde. Durup dururken 3 tane çocuğun yapacağı bir iş değil. En ağır ceza verilmiş zaten. Yargıtay bu konuda nasıl bir tavır sergiler bekleyeceğiz.' şeklinde konuştu.

(CİHAN)