Başbakan Erdoğan : UEFA yanlışını düzeltmeli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verdiği 'Avrupa kupalarından men' cezası ilgili açıklamalarda bulundu. Bireylerin işlemiş olduğu suçların kulüplere yansıtılmaması gerektiğini savunan Erdoğan, eğer bireyler suçluysa onların cezalandırılması gerektiğini savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verdikleri 'men' cezası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan bir gazetecinin kendisine UEFA'nın Beşiktaş ve Fenerbahçe ile ilgili kararı ve değerlendirmelerinin sorulması üzerine de 'Ama onu bana sormayacaksın. Onu CAS'a sorarsanız daha iyi olur'  cevabını verdi.

Başbakan Erdoğan, Fenerbahçeli olduğu için bu sorunun yöneltildiğinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

'Şu anda Başbakanım. Türkiye'deki kulüplere eşit mesafedeyim ama Fenerbahçe'ye tabii ki çocukluğumdan beri özel muhabbetim var. Bu muhabbetim ayrı bir yerde ama konuyla ilgili karar ki, ben UEFA'nın buradaki toplantısında yaptığım konuşmada açıklamıştım, 'tüzel kişilikleri cezalandırmak değil, bireyleri eğer suçluysa cezalandırmak doğru olandır' demiştim. Bunu siyasi partiler, dernekler için de aynı şekilde kullanıyorum. Yani şimdi Fenerbahçe camiasının diyelim ki, 20-25 milyon taraftarı var. Beşiktaş'ın bakıyorsunuz, 15-20 milyon taraftarı var. Böyle bir karar alındığı zaman siz ne yapıyorsunuz? O kitlenin tamamını cezalandırmış oluyorsunuz. Yani burada Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin neyse, böyle bir yanlış yapmışsa ona cezayı verebilirsiniz ama kalkıp da bir kulübe yok küme düşürmekti yok bilmem şu kadar para cezasıydı, böyle bir şeyin yapılmasını ben asla tasvip etmiyorum. Efendim işte bu yıllardır UEFA'nın kuralları içerisinde var. Bu kuralları koyanlar insan. Siz de şimdi gelip bu yanlışı düzeltin. Dolayısıyla bu yanlışı düzeltmek suretiyle de yıllardır, on yıllardır devam eden yanlış artık yani kulüplerin boynunda bir testere gibi, satır gibi durmasın. Bunu kaldıralım.'

 

Kategoriler

Toplum Spor Güncel Gündem