Büyük filmlerin ‘küçük’ afişleri

Adını daha önce ‘Yeşilçam Artizleri’ projesiyle duyduğumuz Selahattin Birgül, yeni çalışmasında Türkiye’de çekilen 31 film için, bu filmlerin akıllara en fazla kazınmış imgeleriyle, yeni afişler hazırladı.

ÖZGÜN ÇAĞLAR
ozguncaglar@agos.com.tr

 

 

 

 

Adını daha önce ‘Yeşilçam Artizleri’ projesiyle duyduğumuz Selahattin Birgül, yeni çalışmasında Türkiye’de çekilen 31 film için, bu filmlerin akıllara en fazla kazınmış imgeleriyle, yeni afişler hazırladı. ‘Sakar Şakir’, ‘Neşeli Günler’, ‘Turist Ömer’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ gibi, bir döneme damgasını vurmuş eski filmlerin yanı sıra, ‘Babam ve Oğlum’, ‘Yazı Tura’, ‘Neredesin Firuze’, ‘Masumiyet’ gibi yakın zamanda çekilmiş filmlerin de minimal afişlerini yapan Birgül, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve reklam sektöründe sanat yönetmenliği yapıyor.

Yabancı filmler için yapılan minimal afişlerden etkilenen Birgül, ilk olarak Ertem Eğilmez’in yönettiği, başrollerini Tarık Akan ve Halit Akçatepe’nin paylaştığı, 1973 yapımı ‘Canım Kardeşim’ filminin afişi üzerine çalışmış. Birgül, minimalizme duyduğu ilgiyi, “Az şeyle çok şeyler anlatmak gibisi var mı?” diyerek açıklıyor.

Afişini yapmaya karar verdiği filmleri tekrar izlemediğini, sadece çizeceği sahnelerinden bazılarını tekrar izlediğini belirten Birgül, çizdiklerinin, hemen hemen herkesin aklında yer etmiş sahneler ve nesneler olduğunu ve bunun, işini kolaylaştırdığını söylüyor.

Afiş tasarımlarını yaparken eski-yeni film ayrımı yapmadığını ama eski filmlerin afişlerini hazırlarken daha rahat ettiğini ifade eden Birgül, “Geçmişe ait özel, basit şeyleri ifade etmek daha kolay” diyor.

Birgül, çocukluğunda, kendi evlerinde televizyon olmadığını, film izlemek için dedesinin evine gittiğini; filmlerin, her an

ulaşabileceği şeyler olmadığından, kendisi için hep değerli olduğun belirtiyor.

Son dönemde, arkadaşı Zihni Başsaray’la birlikte, şiirlerden başlayarak edebiyat eserlerinin minimal ifadeleri üzerine çalıştıklarını, bu arada ‘Yeşilçam Artizleri’ni çizmeye devam edeceğini söyleyen Birgül’ün çalışmaları http://sbirgul.tumblr.com adresinden takip edilebilir.

Kategoriler

Kültür Sanat Resim