"Sağlık sorunu olan Ada’ya gitmesin"

Son yıllarda Adalar’da yaşanan sağlık sorunları, yaz aylarının yaklaşmasıyla tekrar gündemde. Sezonun açılmasıyla birlikte nüfus yoğunluğu artmaya başlayan Adalar’da halen tam teşekkülü bir hastane bulunmuyor.

Geçen yaz, bisikletten düşen Libyalı turist ambulans olmadığı için polis arabasında taşınmıştı. Fotoğraf: BERNAR TERZİYAN

MİRAN MANUKYAN
miran.manukyan@gmail.com

Son yıllarda Adalar’da yaşanan sağlık sorunları, yaz aylarının yaklaşmasıyla tekrar gündemde. Sezonun açılmasıyla birlikte nüfus yoğunluğu artmaya başlayan Adalar’da halen tam teşekkülü bir hastane bulunmuyor. Büyükada’daki devlet hastanesi acil durumlara müdahale edemiyor; diğer adalarda ise hastane dahi olmadığı için hastalar Kartal Devlet Hastanesi’ne naklediliyor. Adalar’daki hastane problemi nedeniyle, geçen yıl yaşanan kazalarda hayatını kaybedenler olmuştu.

Bakanlık ve Belediye adım atmıyor

Adalar’a tam teşekküllü bir hastane yapılması, Sağlık Bakanlığı’nın yetkisi altında. Ancak yerel yönetimler de acil durumlara karşı sağlık merkezi kurmakla yükümlü. Yerel seçimlerden önce, bütün siyasi partilerin en önemli vaadi, Adalar’daki sağlık sorununu çözmekti. Ancak Adalar’da göreve gelen CHP’li belediye yönetimi, şimdiye kadar bu konuda herhangi bir adım atmış değil.

Sağlık sorunlarının çözülmesi için Adalar Platformu uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor. Platform üyelerinden CHP Bakırköy Belediye Meclisi üyesi Nurhan Çetinkaya, seçimlerden önce Sağlık Bakanlığı’yla yaptıkları görüşmelerin sonuç vermediğini söyledi. Çetinkaya, “Sağlık sorunu olan Adalar’a gitmesin” dedi.

Kınalı’da durum vahim

Çetinkaya, Bakanlık’la yaptıkları görüşmeleri ve Adalar’daki sağlık problemlerini şöyle anlattı: “Seçimden önce Sağlık Bakanlığı’ndan iki adet ambulans ve acil tıp teknisyenleri gönderilmesi için söz almıştık. Hatta kalacak yerlerine kadar, gerekli çalışmalara başlamıştık. Ancak seçimden sonra Bakanlık’la yaptığımız görüşmelerde bize çok farklı bir proje önerdiler. Bakanlık Adalar’da acil sağlık personeli yetiştirilmesi önerisinde bulundu. Sağlık ocakları ve polikliniklerin yeterli olacağını düşündüler. Sadece Büyükada’da devlet hastanesi var; Heybeli, Burgaz ve Kınalı’da ise sağlık ocakları bulunuyor. Sağlık ocaklarında haftada bir defa doktor kontrolü oluyor. Kınalı’da durum vahim; sadece bir sağlık ocağı var, cihazlar eski ve bakımsız.”

Sağlık Bakanlığı’yla görüşmelere devam edeceklerini açıklayan Çetinkaya, Bakanlığın verdiği sözleri yerine getirmesini istedi. Çetinkaya, ayrıca, Kınalı’da eskiden sağlık ocağı olarak kullanılan fakat şu an harap durumda olan binanın restore edilerek tam teşekküllü bir hastaneye dönüştürülmesini önerdi.

Sağlık Bakanlığı ‘Bütçe yok’ diyor

Konu hakkında görüştüğümüz Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Belediye’nin sağlık alanında önemli projelere imza attığını, Heybeli, Burgaz ve Kınalı adalarında sağlık birimleri kurduğunu, ancak bu adalarda 24 saat doktor olmadığını söyledi. Acil müdahale gerektiğinde, hastanın Büyükada’daki devlet hastanesine sevk edildiğini belirten Aytaç, mevcut sistemin yetersiz olduğunu vurguladı: “Sağlık Bakanlığı yetkilileri Adalar nüfusunun yeterli olmadığını düşündüklerinden, bu işe bütçe ayırmıyorlar. Adalar’daki ambulans ve sağlık personelinin ücretlerini Belediye karşılıyor. Belediye’nin, Adalar’da bundan daha gelişkin bir sistem kurmak için yeterli bütçesi yok.”

Surp Pırgiç desteğe hazır

Önceki yıllarda, Surp Pırgiç Hastanesi’nin Adalar’a poliklinik açmasına ilişkin tartışmalar yaşanmıştı. Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Agos’a yaptığı açıklamada, bir polikliniğin milyonlarca dolara mal olduğunu, hastanenin böyle bir imkânının olmadığını, özellikle Kınalıada için üretilecek pratik çözümlere ise kendilerinin her türlü desteği sağlayacağını söyledi. Şirinoğlu, Kınalı’daki dispanserin yeniden yapılması ve gerekli teçhizatla donatılmasının gündeme gelebileceğini belirtti.


Erken müdahale olsaydı...

Geçen yıl Ağustos ayında Heybeliada’da kolundan yaralanan Ali Mert Baltacı, acil müdahale imkânı olmadığı için, askeri botla Maltepe’ye, oradan da Kartal Koşuyolu Hastanesi’ne sevk edilmişti. Baltacı, erken müdahale edilemediği için, kan kaybı nedeniyle kolunu kaybetmişti.

Kategoriler

Toplum Sağlık