‘Vatana millete hayırlı bir genç diyorlardı’

Hayal, Mc Donald’s bombalamasının ardından cezaevinden kurtarılmasının amacının yeni eylemlerde kullanılmak olduğunu söyledi. Taraf gazetesine açıklamalarda bulunan Yasin hayal, o dönemde jandarma Komutanlığı'na sıklıkla girip çıktığını ve kendisine orada 'vatana millete hayırlı bir genç' denildiğini anlattı.

Hrant Dink cinayetine azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yasin Hayal, Taraf gazetesine yaptığı açıklamalarda, Trabzon Jandarması’na sıklıkla gidip geldiğini söyleyerek, “Komutanların odasına bir-çok kez girip çıktım. Gittiğimde çok sıcak karşılanırdım, çayım önüme gelirdi. Bana övgü dolu sözler söylerlerdi” dedi. Hayal,  komutanların Erhan Tun-cel aracılığıyla kendisine istediklerini yaptırdıklarını iddia etti. Hayal, Mc Donald’s bombalamasının ardından kendisinin kısa süre cezaevinde yatıp çıkmasını sağlayan Trabzon Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk’ün bu davranışının nedenin ise illegal olaylara devam etmesini sağlamak olduğunu söyledi.  Hayal, Ramazan Akyürek’in de kendisini öven sözler sarf ettiğini açıkladı.

Kaldığı Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde Taraf gazetesi muhabiri Fırat Alkaç’a açıklamalar yapan Yasin Hayal, “Bu hadiselerden önce simit, poğaça satıyordum. Seyyar satıcılık yaptığım için yerim belliydi. Uzman çavuşlar sık sık gelir, askeri arabayla beni alıp Trabzon Jandarma Komutanlığı’na götürürdü. Dönemin Jandarma Komutanı Nazım Başçavuş, Karakol Komutanı Mehmet Üsteğmen, Alay Komutanı Ali Öz... Bunların odasına birçok kez girip çıktım. Ama niye gittiğimi ben de bilmiyorum. Gittiğimde çok sıcak karşılanırdım, çayım önüme gelirdi. Bana övgü dolu sözler söylerlerdi. ‘Vatana millete hayırlı bir genç’ diyorlardı. Bizim gibi gençlerin bu ‘vatana lazım olduğunu’ söylüyorlardı” dedi. 

Komutanların kendisinden doğrudan bir talepte bulunmadıklarını savunan Hayal,  Jandarma’ya da muhbirlik yaptığı iddia edilen Tuncel’in, komutanlarla ilişkide aracılık ettiğini ifade etti. Hayal, “Benden bir talepte bulunmadılar. Ama herhalde Erhan Tuncel aracılığıyla isteklerini yaptırdılar” dedi. Cinayetin tüm süreçlerinde Erhan Tuncel ile birlikte hareket ettiklerini söyleyen Hayal, cinayet silahını da Tuncel’le birlikte aldıklarını belirtti. 

‘Beni eylemler için çıkartmışlar’

2004’teki Mc Donald’s bom-balamasının ardından kendisine kahraman muamelesi yapıldığını söyleyen Hayal, cezaevinde sadece 11 ay kalmasını sağlayanların Trabzon Emniyeti Terörle Mücadele görevlileri olduğunu açıkladı. Hayal, cezaevinden kurtarılma nedeninin ise Dink cinayeti ve benzer olaylarda kullanılmak olduğunu iddia etti. “Ogün Samast ilk yakalandığında ona yapılan kahraman muamelesi, 2004’teki Mc Donald’s’ın bombalanması olayında bana da yapılmıştı. İstanbul’da gözaltına alınıp Trabzon’a getirildiğimde dönemin Trabzon Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk, benim sırtımı sıvazladı. Cep telefonundan bana BBP’nin logolarını ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun fotoğraflarını gösterdi ‘Bu memleketin sen ve Erhan gibi kahramanlara ihtiyacı var. Seni en kısa zamanda çıkaracağız, için rahat olsun’ dedi. Hakikaten de öyle oldu. 11 ayda çıktım. Demek ki çıkmamın nedeni buna benzer olaylara devam ettirmekmiş” dedi.

Akyürek benim için ‘İyi çocuk’ demiş

Hayal, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek’in de kendisini övdüğünü belirterek, “Ramazan Akyürek’i Mc Donald’s’ı bombalama olayından gözaltına alındığımda Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ilk kez uzaktan gördüm. Ramazan Bey, Yahya Öztürk’e benim için ‘İyi çocuğa benziyor’ demiş. İnsanın hoşuna gidiyor tabii. Bombalama eylemi yapan birine ‘iyi çocuk’ dediğine göre demek ki onların istediği bir şey yaptım diye düşündüm” dedi.