Türkiye, İran ve Azerbaycan ortak tutum kararı aldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla Nahçivan'da görüştü. Davutoğlu basın toplantısında Türkiye'nin 'Dağlık Karabağ sorununun' çözümünde umutlu olduğunu vurgularken, Güney Kafkasya'da istikrar için 'Azerbaycan, Türkiye ve İran'ın gerekli adımları attığını savundu. Taraflar toplantı sonunda bildiri imzaladı.

 

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Dağlık Karabağ sorununun çözümü için umutlu olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi yaptıkları üçlü toplantının ardından basın toplantısı düzenlediler.

Davutoğlu, “Güney Kafkasya’daki tüm ihtilaflı konuların, özellikle de işgal altındaki Azerbaycan toprakları ile ligli sorunun çözüme kavuşturulacağını ümit ediyoruz. Bu sağlandıktan sonra, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya ile birlikte bölgedeki ilişkilerin gelişiminde bir üst aşamaya geçebileceğiz”dedi.

Görüşme sonunda imzalanan Nahçıvan Bildirisi'yle tarafların birçok konuda ortak tutum beyanında bulunduklarını kaydeden Bakan Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Güney Kafkasya’da çok sayıda halkların temsilcileri yaşıyor ve biz bu halkların barış ve esenlik içinde yaşayabileceklerine inanıyoruz. Azerbaycan, Türkiye ve İran bu yönde gerekli adamları attılar. Buna dayanarak, bu ortak bildiriyi yayınlıyoruz.”

Dışişleri Bakanı üç ülkenin dışişleri bakanlarının, “bölgesel ekonomik işbirliği” projesi kapsamında Van'da bir toplantı yapacağını kaydetti.

Kategoriler

Güncel Türkiye Dünya