Ermenistan'ın Eurovision'dan çekilme sebebi Aliyev

Eurovision'dan çekilme kararı alan Ermenistan Devlet Televziyonu, çekilme kararının arkasındaki gerekçeyi açıkladı. Açıklamaya göre çekilme kararında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in 28 Şubat'ta yaptığı 'baş düşmanımız tüm dünyadaki Ermeniler' ve 'Azerilerin bir numaralı düşmanı Ermenistan'dır'' şeklindeki nefret dolu sözlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

Ermenistan'ın Eurovision'dan çekilme kararı aldığı yönündeki bilginin Eurovision'un resmi sitesinde paylaşılmasının ardından Ermenistan Devlet Televizyonu konuyla ilgili bir açıklama getirdi. Yapılan açıklamada bu kararın alınmasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in nefret dolu sözlerinin etkili olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmekte:

'Ermenistan Devlet Televizyonu 2006 yılından bu yana Eurovision’a, 2007 yılından itibaren ise 'Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'na her yıl Ermenistan'ı temsil etmek üzere yarışmacılar göndererek aktif şekilde katılım sağlamaktadır. Ermenistan ayrıca geçtiğimiz yıl, herkes tarafından yüksek beğeni toplayan 'Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'na da ev sahipliği yaptı. İlk kez bu yıl Mayıs ayında Viyana’da düzenlenecek klasik müzik alanındaki 'Genç Müzisyenler Eurovision-2012' yarışmasına da Ermenistan katılım sağlayacaktır. Televizyon kuruluşumuz genel olarak Avrupa Yayın Birliğiyle (EBU)  ve özellikle de 'Eurovision'la  işbirliğine bundan sonra da devam etmeye hazırdır.

Fakat Ermenistan Devlet Televizyonu'nun, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Mayıs ayında düzenlenecek 'Eurovision'a katılamıyacağını üzüntüyle ifade etmekteyiz.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, ülkesinin bir numaralı düşmanının tüm dünyaya yayılmış Ermeniler olduğunu ilan ederek, Azerbaycan yönetiminin güvenlik teminatları konusunda katılımcı tüm ülkelere söz vermiş olmakla birlikte bu sözler ülkelerden birini istisna haline getirdi.

Eurovision'a ev sahipliği yapan ülkenin Cumhurbaşkanı'nın, Eurovision delegasyonları arasında yer alacak tüm Ermenileri de, resmen Azerbaycan’ın düşmanı olduklarını ilan ettiğini söylemek son derece mümkün. Sonuç olarak düşman olarak karşılanacağımız bir ülkeye temsilci yollamanın herhangi bir mantığı olmadığını belirtmek gerekiyor. Bunu ilkesel bir sorun olarak görmekteyiz.

Yarışmanın esas unsurlarından biri olan eşit koşulların her ülke için sağlanması noktasındaki ilkelerin, Ermeni karşıtı beyanatların gölgesinde gerçekleşecek 'Eurovision'da, katılan tüm şarkıcılar için  temin edilemeyeceği kanaatindeyiz. Avrupa ölçeğindeki şarkı yarışması Eurovision'a katılmaya ve ülkemizi temsil etmeye bundan sonraki yarışmalarda devam edeceğiz.»

(News.am)

Kategoriler

Güncel Dünya Ermenistan