Hahambaşılık’tan sağlık hizmeti

Türkiye Hahambaşılığı’na bağlı ‘Kapınıza Sağlık’ ekibi, bir yıldır 500 kişiye, ilerleyen yaşı ya da sağlık durumu nedeniyle karşılaştığı zorluklarda yardımcı oluyor.

ÖZGÜN ÇAĞLAR
ozguncaglar@agos.com.tr

Doktora giderken yanınızda birinin olmasını istiyor, ama sizinle gelecek birini bulamıyor musunuz? Bir Şabat, bir bayram yemeğinde, kalabalık bir masada oturmayı mı özlediniz? İlerleyen yaşınızdan dolayı, baş etmekte zorlandığınız sorunlar mı yaşıyorsunuz?

Türkiye Hahambaşılığı’na bağlı “Kapınıza Sağlık” ekibi, bir yıldan fazla bir süredir 500’den fazla kendini yalnız hisseden üyesine, ilerleyen yaşı ya da sağlık durumu nedeniyle karşılaştığı zorluklarda yardımcı olmaya çalışıyor.

Yahudi toplumu içinde yardıma ihtiyaç duyan yaşlı kişi sayısının artması, doktor, hemşire, hastabakıcı gibi profesyonel ve deneyimli sağlık çalışanların yanı sıra, gönüllülerin de dahil olduğu “Kapınıza Sağlık” ekibini yarattı.

“Kapınıza Sağlık” ekibini, yaşlılara yönelik diğer faaliyetlerden ayıran en önemli özelliği, verdikleri hizmeti, yaşlıların ayağına kadar götürmesi. “Kapınıza Sağlık” ekibinden Violet Aroyo, “Yaşlıları alışkın oldukları ortamlarından ve konforlarından ayırmadan destek olmaya çalışıyoruz” diyerek açıklıyor verdikleri hizmeti.

“Kapınıza Sağlık” ekibinin tanıtım bültenlerinde, yardımcı olmaya çalıştıkları konularla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

• Çok büyük kolaylıklar sağlayarak her üyesini Medline Acil Sağlık üyesi yapar; acil durumlarda 7/24 doktorlu ambulans hizmeti verir.

• Yaşı 55’i geçmemiş ve özel sağlık sigortası olmayan üyelerine çeşitli imkânlar sunar.

• Bireysel sağlık problemlerinin bireysel çözümlerinde yardımcı olur.

• Sokağa çıkmakta zorlanan, tekerlekli sandalye kullanan üyelerine, şoförlü özel aracıyla transfer hizmeti verir.

• Üyelerini gerekirse belli aralıklarla ziyaret eder.

• Kendi öz bakımlarını yapmakta zorlanan üyelerine destek verir.

• Gerekli hallerde, üyelerinin evlerini hijyene uygun hale getirilmesine çalışır.

• Gerektiği taktirde, üyelerine uzmanlar tarafından psikolojik destek verir.

• Ulus Özel Musevi Okulları öğrencilerinin katılımıyla, üyelerinin hoş vakit geçirmesine katkıda bulunmaya çalışır.

Yahudi toplumuna mensup 55 yaş üstü herkes, “Kapınıza Sağlık” hizmeti için, her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında, 0530 944 12 01 numaralı telefonu arayabilir. “Kapınıza Sağlık” ekibi, üyelerinin evlerini haftada en az iki kere ziyaret edebilecek gönüllüler de arıyor.

Kategoriler

Toplum Sağlık