Yıldız: Akkuyu'nun temeli Mart'ta atılır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için ihalenin 1 ay içinde gerçekleşeceğini söyledi. Yıldız’ın açıklamasına göre bir ay içinde temel atılacak. Bakan Rusya’nın dopazlgazla ilgili indirim teklifi içinse “teklifin tüketiciye yansıması için erken" diye konuştu

Yıldız Bakanlık'ta, Rusya ile yapılan anlaşmalarla ilgili basın açıklaması yaptı. Yıldız, Rusya'nın doğalgazdaki indirim teklifine ilişkin olarak, "Sayın Putin'in verdiği rakamlar Rusya'nın teklifi olarak olumlu bir adım olarak değerlendirilmiştir. Bizim karşı teklifimiz nihayetlenmemiştir. İstediğimiz rakam onların teklifinin üzerinde" dedi. 

"Müzakere süreci devam ediyor"

Bakan Yıldız, Rusya'nın doğalgazdaki indirim teklifinin tüketiciye yansıması konusunda, "Erken ama çok erken görüyorum. Çünkü BOTAŞ karı üzerinden değil, zararı üzerinden bu müzakereler sürüyor. BOTAŞ olarak aldığımızın altında bir fiyata doğalgazı tüketicilere satıyoruz, zararı paylaşıyoruz. Vatandaşın ve sanayicinin doğalgaz tedarikini kesintisiz sağlamak için çok sayıda müzakere yürütüyoruz."

"Şu an Rusya ile iyi niyet belirten bir evrak imzalandı, kurumlarımız üzerinde çalışacak, Müzakere süreci devam ediyor, doğru olan rakamlar netleşince kamuoyu ile paylaşacağız"

"Güney Akım Projesi önümüzdeki siyasi gelişmelerle beraber ne tür ayrıcalıklar oluşturacak izleyeceğiz 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED Raporu'nun onaylanması konusunda, "Nükleerde önemli bir aşamaya geliyoruz. Oraya bir liman yapılacak, 1 ay içinde ihaleye çıkılacak. Mart ayında liderlerin de katılımıyla orada bir temel atmayı düşünüyoruz" dedi.

Kategoriler

Güncel Türkiye