ANKET

TOPLUM Patrik seçimi anketi başlıyor

Düşünce Platformu ile KONDA'nın birlikte hazırlayacağı patriklik seçimine ilişkin anketle ilgili bilgiler gün ışığına çıkmaya başladı. Ekim ayında açıklanacak anketle ilgili merak edilenleri Düşünce Platformu üyeleri anlattı.
GÜNCEL Bu anket çok şey anlatıyor

ABD’nin önde gelen Yahudi kuruluşu ADL, 102 ülkede 50 binin üzerişnde kişiyle görüşülerek hazırlanan, anti semitizm üzerine dev bir anket yayınladı. Anket sonuçlarına göre dünyadaki her 4 kişiden 1’i Yahudi düşmanı. Ermenistan’da bu oran yüzde 58, Türkiye ve Yunanistan’da ise yüzde 69. Ankette kullanılan soru kalıpları ve metodoloji konunun uzmanları tarafından eleştiriliyor. ADL’in ABD’de İsrail politikalarını en çok destekleyen kuruluş olması anketle ilgili şüpheleri artırıyor.
GÜNCEL Türkiye’nin yüzde 18’i ‘özür’den yana

‘Ermeni Meselesi Kamuoyu Anketi’ başlıklı araştırmaya göre, kamuoyunun kayda değer bir kısmı, Erdoğan’ın 23 Nisan 2014 tarihindeki ‘taziye mesajı’yla somutlaşan resmî politikaya destek veriyor. Anketin sonuçlarını, EDAM yöneticilerinden Emre Erdoğan ve Diaspora’nın önemli kanaat önderlerinden siyasetçi ve tarihçi Gerard J. Libaridian değerlendirdi.
GÜNCEL Kürtlerin hakları için referandum talebi

Diyarbakır Sosyal Siyasal Araştırmaları Merkezi (SAMER), BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'Kürtlerin talepleriyle ilgili referandum yapılsın', DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün 'Kürtçe resmi dil olmalı' ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'Kürtçe medeniyet dili değildir' gibi demeçlerine ilişkin anket yaptı.