Yunanistan'da ilk kamulaştırma hamlesi: Pire Limanı'nın satışı durduruldu

Yunanistan'da dün göreve başlayan yeni hükümetin ilk icraatı Pire Limanı'nın satışını durdurmak oldu. Maliye Bakanı'ysa, önceki dönemde işten çıkarılan kadın temzilik işçilerinin işe geri alınacağını duyurdu.

Yunanistan'da seçimleri kazanan SYRIZA lideri Aleksis Tsipras'ın başbakanlığında kurulan yeni hükümet, yüzde 67'si bir Çin şirketine satılması gündemde olan Pire Limanı'nın özelleştirmesini durdurdu. 

Ülkenin en büyük limanıyla ilgili özelleştirme kararı, Avrupa Birliği (AB), IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın kurtarma planı doğrultusunda alınmıştı. 

Limanın 2008'de de iki konteynır terminalinin işletmesi verilen Çinli gemicilik şirketi Cosco'ya satılması bekleniyordu. Bu kararın ardından limanın borsada işlem gören hisseleri yüzde 8,9 oranında değer kaybetti. 

Syriza'nın en önemli seçim vaatlerinin arasında kamu varlıklarının satışının durdurulması bulunuyor.

Beş yıldır ağır ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’da, 240 milyar avroluk kurtarma paketi kapsamında ülkenin ikinci büyük limanı Selanik ile birlikte demiryolu şirketleri Trainose ve ROSCO’nun satılması planlanıyordu. 

Bakanlıktaki danışmanlar da azaltılacak

Yunanistan’ın yeni maliye bakanı Yanis Varufakis ise ilk icraat olarak önceki dönemde işten çıkarılan kadın temizlik işçilerini yeniden işe alacağını duyurdu.

Varufakis ilk icraat olarak bakanlıktaki danışmanların sayısını azaltıp işten atılan kadın temizlik işçilerine yeniden işe alacaklarını söyledi.

Yunanistan’da Yeni Demokrasi hükümeti döneminde kemer sıkma politikaları gerekçe gösterilerek 600’e yakın kadın temizlikçi işten çıkarılmıştı. İşçiler hükümeti protesto etmek için düzenli olarak maliye bakanlığı önünde eylemler düzenlemişti. 

AB Komisyonu: yardımımız sürecek

AB Komisyonu'nun ekonomi temsilcisi Pierre Moscovici, AB'nin Yunanistan'a yardımının süreceğini bildirdi. 

Le Parisen Gazetesi'ne konuşan Moscovici, Yunanistan'da genel seçimlerin ardından iktidara gelen Syriza ile ilişkilerin kesilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Moscovici, ''AB Komisyonu Yunanistan'a yardım ediyor ve bu yardım sürecek" dedi.

Yunanistan'a yönelik mali yardım programının nasıl süreceği konusunda yeni yönetimle görüşme masasına oturacaklarını kaydeden Moscovici, "Bizim arzumuz Yunanistan'ın borçlarını kapatıp, ekonomik büyüme ve istihdamı sağlaması ve avro bölgesinde kalması" dedi.

Yeni Başbakan Tsipras, Yunanistan'ın borçlarının ödenmesinin yeniden yapılandırılması için AB ve uluslararası kuramlarla müzakere masasına oturmak istediğini bildirmişti.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında