Yeni nüfus cüzdanında ‘din hanesi’ isteğe bağlı olacak

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarında din hanesi bölümü isteğe bağlı olarak yazılmayabilecek. Ayrıca yine isteğe bağlı olma koşuluyla din hanesi, kartın görünen yüzünde değil, çip içinde olacak.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yeni yapılan çipli kimlik kartlarında din hanesinin isteğe bağlı olarak çipin içinde ya da yine isteğe bağlı olarak kimliğe hiç dahil edilmeyeceğini söyledi.

Hürriyet’in haberine göre İçişleri Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2016 yılı bütçesi görüşmelerinde yeni kimlik kartları da gündeme geldi. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Yeni kimliklerde din bilgisi yer alıyor. Çipte din hanesini taşımakta ne gibi fayda görüyorsunuz?” diye sordu. İçişleri Bakanı Efkan Ala, bu soruya yanıt olarak, nüfus cüzdanlarında kartın üzerinde yer alan din hanesinin, yeni teknolojik kimlik kartlarında ‘çip’te yer alacağını kaydetti. Bakan Ala, din hanesini ‘çip’e yazdırmanın da isteğe bağlı olacağını belirtti.

Pembe mavi uygulaması kalkıyor

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve 10 yıl süreyle geçerli olacak çipli kimlik kartları, damar, parmak izi ve avuç içi güvenlik yöntemlerini de içeren sekiz güvenlik özelliğine sahip. Kart görünen yüzeyinde ad, soyad, anne-baba adı, doğum yeri, cinsiyet, geçerlilik tarihi ve veren makam bilgileri olacak. Halen kullanılan nüfus cüzdanının arka yüzünde yer alan bilgiler ise yeni kimlik kartlarında çip bölümünde olacak. Kişiye ait biyometrik veriler de yine çipte yer alacak. Sadece yetkili makamlarca görülebilecek. Kadınlara pembe, erkeklere mavi kimlik uygulamasını da sonlandıracak uygulamayla kadın ve erkekler tek renk kimlik kartı verilecek.

Gelecek ay Kırıkkale’de dağıtılmaya başlanacak

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında yeni kimlik kartları gelecek ay pilot il Kırıkkale’de dağıtılmaya başlanacak. Kimlik kartlarının yıl sonuna kadar tüm illere yayılması ve üç yıl içinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.

Başvuru nasıl yapılacak?

Çipli kimlik kartları için ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapılacak. Sağlık ya da benzeri sebeplerle ilçe nüfus müdürlüğüne gidemeyen vatandaşların başvurularının evlerinden alınabilmesi için gerekli teknik hazırlıklar tamamlandı. Bu amaçla geliştirilen mobil başvuru üniteleri tüm ilçe nüfus müdürlüklerine dağıtıldı.

Başvurusu alınan ve gerekli kontrollerden geçirilerek onaylanan kimlik kartları, vatandaşların beyan ettikleri adreslerde teslim edilecek. Çipli kimliklerin 18 TL olması planlanıyor.

 

Kategoriler

Güncel TürkiyeYazar Hakkında