'Dışarıdaki Gazeteciler'den suç duyurusu

Dışarıdaki Gazeteciler’, Büyükada’daki hak savunucularının tutuklanmasının ardından bazı medya organlarında çıkan karalama kampanyalarına cevap verdi, kendilerini hedef gösteren yalan haberlere karşı suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Dışarıdaki Gazeteciler adıyla tutuklu olaæn meslektaşlarının davalarını takip eden, haberlerini yapan ve kamuoyunu bilgilendiren gazeteciler, kendilerine yönelik iktidar medyasında çıkan haberlere yanıt verdi. 

Kendilerini hedef alan yalan haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını duyuran Dışarıdaki Gazeteciler Bizler Cumhuriyet davasını takip ettik, mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz. Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz dedi.

Cumhuriyet gazetesi davasının 24 Temmuzda görülmesi nedeniyle, aralarında haberleştikleri Whatsapp grubunun adını, tutuklu meslektaşlarının serbest kalması umuduyla 24 Temmuz Hep Birlikte Özgürüz koyan gazeteciler, kimi yayın organlarınca, bu tarihte kaos ve ayaklanma çıkarmaya hazırlanmak suçlamalarına maruz kalmıştı. Yaptıkları açıklamalara rağmen yine hedef gösterilen Dışarıdaki Gazetecilerin isimleri ve çalıştıkları kurumların adları da bu haberlerde yer almıştı. Bu haberlere son olarak dün Sabah gazetesinde çıkan haber eklendi.  

Haberlere ilişkin bir açıklama yayınlayan Dışarıdaki Gazeteciler, Hakkımızda adım adım örülen bir kumpas var.. Zamanında Gülen Cemaatinin kullandığı yöntemle basın üzerinde hem algı hem de delil üretmenin taşları döşeniyor. Tasarladıkları iddianameler için yalan bilgiler oluşturuluyor. Büyükadada kumpasla tutuklanan insan hakları savunucuları üzerinden Cumhuriyet gazetesi davasına dikkat çekmek, haber yapılmasını, halkın davadan haberdar olmasını sağlamak için bir araya gelen gazeteciler, haftalardır hedef gösteriliyor ifadelerine yer verdi. 

İktidara yakın, Türkiye, Güneş, Sabah, Akşam ve Star gazeteleri tarafından yalan haberlerle hedef gösterildiklerini belirten Dışarıdaki Gazeteciler, Yalan haberlerle biz gazetecilere iftira atıyorlar. Çıkan haberlerin yazım hatalarını geçtik, kimin nerede çalıştığı bilgileri ve haberde kullanılan fotoğraf bile yanlış. Biz bunları düzeltmeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil dedi. 

Haberleri yazan kişiler ve yayınlayan gazeteler hakkında suç durusunda bulunacaklarını ifade eden Dışarıdaki Gazeteciler, 24 Temmuzdaki Cumhuriyet gazetesi davası 11 Eylüle ertelendi. Hükümet yanlısı gazeteler, kurduğumuz WhatsApp grubunun isminden hareketle 24 Temmuzda kargaşa çıkacağını, ikinci bir Gezinin planladığını yazdı. Gezi olmadı. Kaos çıkmadı. Sadece Cumhuriyet gazetesinin hapisteki çalışanları hakim önüne çıktı. Bizler bu davayı takip ettik, mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz. Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında