İstinaf Mahkemesi kararı bozdu, Berberoğlu yeniden yargılanacak

İstinaf Mahkemesi CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu ile ilgili yerel mahkemenin kararını bozdu. Berberoğlu yeniden yargılanacak.

MİT TIR’ları davasından tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezası kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Ancak, Berberoğlu tekrar yargılanma sürecinde de tutuklu kalacak.

Dosya 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme Berberoğlu'nun tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergül, CHP'li vekilin tahliyesi için başvuruda bulunacağını ifade etti.

Sputnik'de yer alan habere göre, Mahkeme kararında şu ifadeleri kullandı:

“Kanuna aykırı ve istinaf başvurusunda bulunan sanık müdafiilerinin istinaf nedenleri bu sebeple yerinde görülmüş olduğundan CMK'nın 280/1-b ve 289/1-g maddeleri uyarınca diğer yönleri incelenmeksizin CMK' nın 272/1. maddesi gereği re'sen de istinaf yasa yoluna tabi olan hükmün öncelikle bu sebeplerden dolayı bozulmasına,

Atılı suçtaki kanunda öngörülen ceza miktarı ile Yerel Mahkemece sanığa verilen ceza miktarına göre kaçma şüphesinin görülmesi, mevcut delil durumu, tutuklulukta kaldığı süre karşısında, adli kontrol hükümlerinin yeterli olmayacağı değerlendirilerek CMK'nın 100/1, 104/3. maddeleri gereğince tutukluluk halinin devamına…”

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT tırlarının durdurulması olayıyla ilgili "gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan yargılandığı davada 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kategoriler

Güncel Gündem

Etiketler

Enis Berberoğlu


Yazar Hakkında