Cumhuriyet davası öncesinde basın meslek örgütlerinden çağrı

9 Mart Cuma günü görülecek Cumhuriyet davası öncesinde basın meslek örgütleri ve gazeteciler “Hiçbir şey gerçek kadar güçlü değil. Gerçeğe sarıl, umuda sarıl” sözleriyle kampanya başlattı Sosyal medyadan #GerçeğeSarıl etiketiyle paylaşım yapan gazeteciler, “Halkın haber alma hakkı için, gazeteciler özgür olsun diye. Gazetecilerin özgürlüğü için, hepimizin özgürlüğü için #gerçeğesarıl” dedi. 

Cumhuriyet gazetesi davasına Cuma günü Silivri’de devam edilecek. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Muhabir Ahmet Şık’ın tutuklu olduğu davada 18’i Cumhuriyet çalışanı olmak üzere 20 kişi yargılanıyor. 

TYS'den açıklama
Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) dava öncesi bir açıklama yayınlayarak Cumhuriyet çalışanlarına özgürlük istedi. TYS açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Baskı yasalarının uygulandığı bir ülkede hukukun üstünlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi toplumsal yaşamın koruyucu değerleri üzerine konuşmanın anlamsızlığını biliyoruz. Yine de biz yazarlar, gerçeğin ve geleceğin adaletli, özgürlükçü yasalarla korunacağına inanıyoruz. Biliyoruz ki bir ülkede bir yazar bile dilinden, düşüncelerinden koparılıp tutsak kılınmışsa o ülkenin tüm yazarları kilitler ve demir kapılar ardındadır. Bunun içindir ki  Cumhuriyet gazetesi yazarlarının tutsaklığı bizim de tutsaklığımızdır. Cumhuriyet yazarlarının serbest bırakılmalarını istiyoruz.”

IPI: Tüm gazeteciler serbest sırakılsın
Cumhuriyet davasına ilişkin bir çağrı da Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI) geldi.
Açıklamada, “Üyelerimiz Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve meslektaşlarının tüm suçlamalardan aklanmasını talep ediyoruz. Adil ve doğru eleştiri, demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle gazeteci ve yazarların ifade ve basın özgürlüğünü kullanması ve bu yolla kamuya yansız, dengeli haber ulaştırabilmesi esastır. İdari yönetimiyle övünen bir devlet, kaliteli haber yapımından ve bilgi akışından korkmamalıdır. Türkiye hükümeti ve yetkililerini gözaltında tutuklu yargılanan tüm gazetecileri serbest bırakmaya, mesleki görevlerini aktif bir şekilde yerine getirebilmeleri için imkan sağlamaya ve bilgi ve haberin ülkede serbest dolaşımı için tüm kısıtlamaları ortadan kaldırmaya çağırıyoruz” denildi. 

DİSK'ten açıklama
DİSK Basın-İş Cumhuriyet davasına ilişkin yayınladığı açıklamada “Gelin onları 9 Mart günü hep birlikte parmaklıkların ardından alalım” çağrısı yaptı. 

Yapılan açıklamada ,“Bu topraklar üzerinde gerçekleri söylemenin bedeli ağır. Gerçekleri halka iletmenin bedeli ise daha ağır. Gazeteciler on yıllardır bu bedeli ödüyor ve ödemeye devam edecek.Arkadaşlarımız sarayın resmi tarihini yazmak yerine gerçekleri yazdıkları için özgürlüklerinden, sevdiklerinden, işlerinden mahrum. Dayandığı iddialar tümüyle çökse de Cumhuriyet gazetesi davasında 3 arkadaşımız halen tutuklu olarak yargılanıyor.
Gerçeklere sahip çıkan herkesi 9 Mart günü Silivri Cezaevi kampusunda yapılacak olan duruşmaya çağırıyoruz. Onları unutmayın, onlar gibi gerçek gazetecileri hiç bir zaman unutmayın” denildi.


Dışarıdaki Gazeteciler de yayınladıkları bir video mesaj ile Cumhuriyet davasının duruşmasına çağrı yaptı. Çağrıda şu ifadelere yer verildi: “Gazeteci Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve Akın Atalay'ın tutuklu yargılandığı Cumhuriyet davasının duruşması 9 Mart 2018 Cuma günü Silivri'de. Hem 48 haftadır devam eden Adalet Nöbetine destek vermek için hem de duruşmaya çağrı yapmak için öncesinde yani 8 Mart 2018 perşembe günü de Çağlayan’da olacağız. Her ikisine de sizleri bekleriz”

 TGC’den ziyaret
Akın Atalay, Ahmet Şık ve Murat  Sabuncu ile cezaevinde görüşen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Meslektaşlarımın moralleri yüksek. Adaletin yerini bulmasını bekliyorlar” diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Turgay Olcayto, 7 Mart 2018 Çarşamba günü, Silivri Cezaevi’nde bulunan Akın Atalay, Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’yu ziyaret etti. Ahmet Şık 432 gündür, Akın Atalay ve Murat Sabuncu ise  493 gündür cezaevinde bulunuyor. (Evrensel)

Kategoriler

Genel Güncel