Anayasa Mahkemesi Ayasofya'nın ibadete açılma talebini görüşecek

Anayasa Mahkemesi, Ayasofya'nın ibadete açılması talebini içeren bireysel başvuruyu gündemine aldı. Yüksek Mahkeme başvuruyu yarın karara bağlayacak.

Ayasofya'nın ibadete açılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılmıştı.  Başvuru sahibi Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği. Söz konusu dernek, 2004 yılında Başbakanlığa başvurarak, Ayasofya'da ibadet yapılmasına izin verilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını istedi. Ancak derneğin bu başvurusuna başbakanlıktan yanıt gelmedi.

Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulu'nun Ayasofya'nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğinin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

Bu gelişme üzerine dernek 2015 yılında Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi.

Basında yer alan haberlere göre AYM bu başvuruyu 3 yıl sonra gündemine aldı. Yüksek Mahkeme yarın (13 Eylül Perşembe) yapacağı toplantıda derneğin başvurusuna dair kararını verecek. Yüksek Mahkeme'nin vereceği karar Ayasofya'nın geleceğine etki edecek.

Kategoriler

Genel Güncel