Sarkisyan 'Eurasec' görüşmeleri için Moskova'daydı

20.03.2012 - 16:57 Rusya'da bulunan eski Sovyet ülkeleri liderleri, ekonomik alanda entregrasyon sürecini ele aldıkları Eurasec zirvesinin ardından Rusya'nın yeni devlet başkanı olarak göreve başlamaya hazırlanan Vladimir Putin'le de bir araya geldi. Dün gerçekleşen zirvenin müzakere edildiği toplantıda Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de yer aldı.

 

Görüşmeye örgüt üyesi ülkelerden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, gözlemci üye ülkelerden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Moldova Vekil Cumhurbaşkanı Marian Lupu katıldı.

1 Ocak 2015'e kadar Avrasya Ekonomik Topluluğu ile ilgili anlaşmayı imzalamaya hazırlanan eski Sovyet ülkeleri, ilk aşama olarak gümrük birliğini genişletiyor. Kırgızistan ve Tacikistan'ın, Rusya-Belarus ve Kazakistan arasında oluşturulan birliğe sıcak baktığı belirtilirken, Kiev 3+1 formatında özel bir statü talep ediyor. Medvedev dün yaptığı basın toplantısında birlik dışında kalacak ülkelerin önemli dezavantajları olacağı uyarısı yapmıştı.

 

(CİHAN)

Kategoriler

Güncel Ermenistan

Etiketler

Eurasec Medvedev