SAVCILIK

GÜNCEL Savcı önce takipsizlik kararı verdi, sonra şüpheli listesine ekledi

Dink cinayeti soruşturmasını yürüten savcı Gökalp Kökçü, Fethullah Gülen, Zekeriya Öz, Faruk Mercan, Adem Yavuz Arslan, Halil İbrahim Koca ve Ekrem Dumanlı hakkında yakalama kararı talep etti. Savcı Kökçü yakalama talebinde, ‘Bylock’ programını kullandığı tespit edilen şüpheliler’ listesine de yer verdi. Bu listede daha önce kendisinin takipsizlik verdiği polis memurları da var. Söz konusu şüpheliler, devam eden Dink cinayeti davasında da tanık olarak dinlenecek.
Gülen için 2 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 1,900 yıl hapis talebi

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2015’te başladığı FETÖ soruşturması kapsamında hazırladığı iddianamede 110 sanık için 2 yıl ila ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen cezalar istendi. 2015’te başlayan soruşturma iddianamesinde 15 Temmuz darbe girişimi de yer aldı.
TÜRKİYE Savcılık imc tv'nin TÜRKSAT'tan çıkarılmasını istedi, yayın kesildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türksat’a yazı göndererek, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin frekansının iptalini talep etti. İMC TV, savcılığın yazısına tepkili. Haber Koordinatörü Faruk Eren, “Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmasına sevinirken böyle şeyler oluyor. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü sefil bir durumda” dedi.
TOPLUM Kilise kundaklamasında şüpheli ortada yok

Kadıköy Uluslararası Topluluğu Kilisesi’nin bulunduğu binada 7 Aralık’ta çıkan yangınla ilgili sır halen çözülemedi. Kundaklamaya dair delil olsa da itfaiye raporunda ‘yangının Noel ağacından çıktığı’ söylendi; Emniyet’ten yapılan ‘şüpheli yakalandı’ açıklamasının ise gerçek olmadığı ortaya çıktı. Aynı kilise binasına Pazartesi akşamı (15 Aralık), kundaklama şüphelisinin eşkaline benzer birinin girmesi ise tedirginlik yarattı.
GÜNCEL Akyürek sorumluluğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne attı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin 7 yıldır devam eden soruşturma kapsamında önceki gün “şüpheli” olarak ifadesi alınan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Trabzon Emniyet Müdürlüğü olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü bilgilendirdiklerini, Dink’in korunması için gerekli tedbirin İstanbul tarafından alınması gerektiğini savundu.