Suriye’yle tampon bölge kurulabilir

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye'den Türkiye'ye son 1 günde bin kişinin geçtiği bilgisini verdi ve geçişlerin daha da artmasının beklendiğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı, 'Gelişmelere göre tampon bölge konusu da değerlendirilebilir' dedi. Öte yandan Suriye'deki çatışmaların Halep ve İdlip'e de sıçradığı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye'deki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Suriye'den Türkiye'ye sığınanların geçişi hakkında bilgi veren Beşir Atalay, 'Geçişler sırasında PKK’nın da içeri sızması için tüm önlemleri alıyoruz.

NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye’den Türkiye’ye daha fazla geçiş olabileceğini ve bunun için tüm önlemlerin alındığını söyledi.

Son 1 günde 1000 kişi geçti

Suriye’den son 24 saatte 1100 kişinin geldiğini belirten Atalay, “Suriye’de çok büyük bir zulüm ve kıyım var. Sınırımıza yakın İdlib’te bu kıyım dana da arttı. Bu nedenle geçişler fazlalaştı. Türkiye’de şu an 15 bin civarında Suriye vatandaşı var” dedi.

Suriye hükümetinin sınır geçişlerinde silahlı müdahalede bulunduğunu, bu olmasa daha fazla Suriyelinin Türkiye’ye geleceğini söyleyen Bakan, Kilis’te 10 bin kişilik bir konteynır kent oluşturulduğunu söyledi.

Öte yandan Türkiye'ye son 24 saatte gelenlerin sayısının bine ulaştığını Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal da doğruladı.

Dışişleri Bakanlığındaki olağan basın toplantısında Türkiye'ye gelen Suriyelilerle ilgili basın mensuplarına 

bilgi aktaran Ünal, bu sabah itibarıyla Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısının 14.700'e ulaştığını ve son 24 saatte bin kişinin Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Suriyelilerin 14.200'ünün Hatay'da, 500'ünün ise İslahiye'de bulunduğunu ifade eden Ünal, Suriye’den Türkiye’ye sığınan general sayısının da 6’dan 7’ye yükseldiğini kaydetti.

Suriyeliler geçici olarak spor salonunda kalacak

Reyhanlı ilçesinden ülkeye giriş yapan ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 228 Suriyeli, otobüslerle Gaziantep'in İslahiye ilçesine getirildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında İslahiye Spor Salonu'na yerleştirilen Suriyelilerin, yatak, battaniye ve yiyecek gibi tüm ihtiyaçları İslahiye Kaymakamlığınca karşılandı.

İslahiye Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Suriyeliler ilçeye ulaşmadan önce akşam saatlerinde, tüm daire amirleriyle Suriyelilerin kalacağı spor salonunda, basına kapalı olarak toplantı yaptı. Bu arada, Suriyelilerin geçici olarak spor salonunda misafir edileceği, daha sonra ise kurulacak çadırlara yerleştirilecekleri bildirildi.

Atalay’ın konuşmasından satır başları:

'Son 24 saatte 1100 Suriyeli sınırdan Türkiye’ye geçiş yaptı. Suriye ordusundan ayrılıp Türkiye’ye geçen çok sayıda subay var. Generallerin sayısı ise 7.

Zulme uğrayan halkın Türkiye’ye geçişini önlemek için Suriye yönetimi büyük engeller oluşturdu. Mayınlamalar yaptı.

Gelişmelere göre tampon bölge konusu da değerlendirilebilir.”

Çatışmalar İdlip ve Halep’e de sıçradı

Öte yandan, Suriye'de Esad yanlısı ordu birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmalar her geçen gün şiddetini arttırıyor. Çatışmaların, Türkiye sınırına yakın kentlerde şiddetini arttırarak sürdüğünü belirten yerel kaynaklar, olayların hiç yaşanmadığı İdlip ve Halep kentlerinde de Mart ayı içerisinde şiddetli çatışmalar yaşandığını, Esad yanlısı ordu birliklerinin İdlip ve Halep kentlerine tank, top ve ağır makineli silahlarla saldırdığını ve zaman zaman hava saldırısı düzenlediğini iddia ettiler.

Suriye'nin Halep kenti yakınlarında çatışmanın ortasında kalan 48 yaşındaki şoför Hasan Koçak hayatını kaybetti. Koçak'ın ailesi cenazeyi almak için Halep'e gitti.

Üç gün önce de Kilis'ten Halep'e giden Hayrettin Ayoğlu isimli Türk vatandaşı iki ateş arasında kalıp hayatını kaybetmişti.