İHD: 46 ölü, 682 yaralı, 323 tutuklama

İHD'nin hazırladığı rapora göre Kobane eylemleri sırasında 6 günde, 46 kişi öldürüldü. 682 kişi yaralandı, 1974 kişi gözaltına alındı, 323 kişi tutuklandı, 38 kişi gözaltında işkence gördü.

İnsan Hakları Derneği (İHD), 7-12 Ekim günlerinde Kobane’ye destek eylemleri sırasında yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı.

Rapora göre, 6 günde, 46 kişi öldürüldü. Öldürülenlerin isimleri şöyle:

* 7 Ekim: Hakan Baksur/Muş-Varto, Mahfuz Enez/Diyarbakır, Süleyman Kale/Diyarbakır, Turan Yavaş/Diyarbakır, Yusuf Tokar/Diyarbakır, Riyat Güneş/DiyarBakır, Mahsum Çoban/Diyarbakır, Hasan Gökyüz/Diyarbakır, Ahmet Dağkak/Diyarbakır, Emrah Demir/Batman, Kerem Karaaslan/Mardin, Yusuf Çelik/Siirt Kurtalan, Mehdi Erdoğan/Siirt Kurtalan

* 8 Ekim: Hamdi Caner/Van, Eshan Akdoğan/Mardin Dargeçit, Bilal Gezer/Mardin Dargeçit, Sinan Toprak/Mardin Dargeçit, Fehad İbrahim Elduveric/Mardin Kızıltepe, Abdullah Muhammet Latif/Mardin Kızıltepe, Davut Nas/Siirt

* 9 Ekim: Ahmet Albay/Adana Yüreğir, Kamil Taş/Siirt, Necmettin Çelik/Siirt Kurtalan, Abdülkerim Seyhan/Mardin Dargeçit, Beşir Ramazan Arif/Nusaybin Qamışlo, Yunus Aktaş/Van, Atıf Şahin/Bingöl, Hüseyin Hatipoğlu/Bingöl, Ali Bozan/Bingöl, Ramazan Özmaskan/Bingöl, Şahabettin Naşa/Bingöl, Emre Ekinci/Bingöl, Süleyman Balcı/Antep, Sevgi Alıcı/Antep, Ömer Uçaker/Antep, Uğur Özbay/Diyarbakır, Baver Şeyhanlıoğulları/Diyarbakır, Yasin Börü/Diyarbakır, Ekrem Kaçaroğlu/İzmir

* 10 Ekim: Murat Dağ/Diyarbakır, Mert Değirmenci/Diyarbakır, Cumali Güneş/Diyarbakır

* 11 Ekim: Mesut Menekşe/Diyarbakır

* 12 Ekim: Musa Bayram/Antep

38 işkence başvurusu

Saldırılarda 682 kişinin yaralandığının tespit edildiği belirtilen raporda, çok sayıda kişinin gözaltına alınma endişesi ile hastanelere gitmediği belirtildi.

Eylemlerde Bin 974 kişi gözaltına alınırken, 323 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlardan 38’i işkence gördüğünü belirterek İHD’ye başvurdu.

“Kobane gösterilerinin, çözüm sürecinin kırılganlığını göz önüne serdiğini” belirten İHD Genel Merkezi, “Bu nedenle hükümetin barış ve çözüm sürecini ilerletebilmek amacı ile Kürt siyasal hareketi ile yürütmüş olduğu diyaloğu müzakere aşamasına çıkarması ve böylece kırılganlığı ortadan kaldırması gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

Paramiliter gruplar

Yaşanan olaylarda paramiliter grupların olduğunu aktaran İHD,  “Hükümetin her türlü kontra yapıyı tasfiye ederek, etkili bir şekilde mücadele edecek adımları atması gerekir” dedi.

Nefret suçu

Olaylarda nefret söyleminin ve nefret suçunun sıkça işlendiğini belirten İHD, “Hükümetin ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik kurulunu bir an önce oluşturması, nefret söylemini yasaklayan ve nefret suçları ile etkili mücadele edecek yasal düzenlemeler yapması gerektiğini” vurguladı.

Korucular

Raporda ayrıca, “Siirt Kurtalan ilçesinde yaşanan olayların, köy koruculuğu sistemnin derhal lağvedilmesi gerektiğini bir kere daha gösterdiğinin altını çizdi.”

Siirt’in Kurtalan ilçesinde 7 Ekim’de gerçekleşen Kobane eylemleri sırasında Ak Parti Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karatay, aile üyeleri ve korucular tarafından halka ateş açılmış, açılan ateş sonucu Yusuf Çelik (17) ve Mehdi Erdoğan (35)  yaşamını yitirmişti.

Kategoriler

Güncel Gündem