'Ticari kaygı işçi güvenliğinin önüne geçti'

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Esenyurt’ta 11 işçinin ölümünün ardından yaptığı incelemeler sonucunda hazırladığı raporu kamuoyuna duyurdu. Rapora göre, işçilerin ölümüne yol açan şantiyede işçi güvenliğine dair tek bir önleme dahi rastlanmazken, elektrik tesisatında sorunlar tespit edildi.

Esenyurt’ta Marmara Park AVM inşaatında 11 işçinin ölümünün ardından incelemelere başlayan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, raporunu tamamladı. Elektrik tesisatında büyük sorunlar tespit edilen çadırlarda, işçilerin barınma koşullarının elverişsizliği gözler önüne serildi.

Güvenlik koşulları hiçe sayıldı
İşçilerin barınmaları için güvenlik önlemlerini hiçe sayan koşullarda çadır ve konteynırların kullanıldığının belirtildiği raporda, konteynır yerine çadır kullanılmasının yanlış olduğu ancak, tek başına konteynır kullanmanın da yeterli olmadığı vurgulandı.

Yerleşim, kullanım, planlama ve önlemlerdeki sorunlar nedeniyle konteynırlarda da büyük facialar yaşanabildiğinin dile getirildiği raporda, çadır malzemelerinin ve çadırların yerleşiminin uygun olmadığı ifade edildi.

'Elektrik tesisatında sorunlar var'
Elektrik tesisatında sorun bulunduğunun tespit edildiği raporda, “Kabloların kapasitelerinin uygunluğu ve izolasyonlarının yeterliliği sorunludur. Ayrıca panoda kaçak akım rölesi bulunmalıdır” denildi.

Gerek çadırlarda, gerekse konteynır tipi koğuşlarda yangından korunma ve güvenlik önlemlerinin bulunmadığının belirtildiği raporda, topraklama tesisatının da bulunmadığı vurgulandı.

'Ticari kaygı işçi güvenliğinin önüne geçti'
“Kablo cinsleri, kullanılan elektrik güçlerine göre seçilen kablo kesitleri ve bağlantı biçimleri ve bunlara bağlı malzeme seçimleri sorunludur” denilen raporda şu sözler dile getirildi: “İşverenlerin ticari kaygıları, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde önlem alınmasına yönelik koşulların sağlanmasının önüne geçmiştir. İşveren firma, müteahhit firma, taşeron firmalar, yapı denetim firması, enerji dağıtım şirketi ve ilgili birimleri sorumluluklarını yerine getirmediklerinden dolayı kusurludur.”

“Ölümlerin sorumlusu Bakanlık ve Belediyedir”
Gerekli denetimleri yapmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ve ilgili birimlerinin, Büyük Şehir Belediyesi ve ilgili birimlerinin ölümlerden dolayı sorumlu olduğuna vurgu yapılan raporda, denetim firmalarının sorumluluğunun da araştırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Şirket iş kazası sonucu sakat kalan işçiyi kandırdı
Kayı İnşaat’ta çalışırken, vinçle yaşanan bir kaza sonrası sakatlanan bir işçi, heyete yaşadıklarını anlattı. Yaşadığı kaza sonrası Kayı İnşaat muhasebecisinin, 'olayın iş kazası olmadığını” söylemesini istediğini belirten işçi, kendisine masraflarının da karşılanacağının söylendiğini dile getirdi. Buna karşın masrafları karşılanmayan işçi üstelik şantiyeye dahi sokulmadı.

(sol)