MİSAFİRHANE

MİSAFİRHANE Sarımsak kokusu

'İçimizdeki Ses' köşesinde Norayr Olgar yazdı: Kimse hak etmez bunu. Zorla sürülmek doğduğu topraklardan, gittiği yerde teneke barakalarda yeni bir hayat kurmaya çalışmak, ektiği yeni toprağa ne çıkacağını bilmeden çapa vurmak, yetmiyormuş gibi çıkanın da gelip yakılıp yıkılıp talan edilmesi.
MİSAFİRHANE Cemaat vakıflarını nasıl düzenlemeli?

Avukat Setrak Davuthan, cemaat vakıflarının yaşadığı seçim karmaşasının son bulması için yayınlanması düşünülen yasa hakkındaki yazılarına bu sayıda da devam ediyor. Davuthan, bu yazısında yasanın sahip olması gereken kriterlere değinirken, vakıfların daha şeffaf, birlikte hareket edebilen ve denetlenebilir bir yapıya kavuşması için oluşturulmak istenen ‘üst kurul’un aslında yasal bir hak olduğunu söylüyor.
MİSAFİRHANE Anlatılmayan tarihin izinde bir yolculuk

2014'te İstanbul'da kurulan Karakutu, İstanbul’un hafıza mekanlarını keşfe çıkarmaya devam ediyor. Ekip geçtiğimiz günlerde, toplumsal cinsiyet temelli şiddetin yazılmayan tarihine dört duraklı bir yolculuk düzenledi.
MİSAFİRHANE Hekimleri kim öldürüyor?

Onur Şimşek, doktorlara yönelik şiddetin son kurbanı Dr. Aynur Dağdemir'in ardından yazdı: Dr. Kamil Furtun'un katledilişinden ve binlerce insanın yürümesinden, Dr. Aynur Dağdemir ile omuz omuza "artık yeter, sıradaki biz olmayalım" deyişimizin üstünden altı ay bile geçmedi. Sıradaki olduk.
MİSAFİRHANE Ben de oynak bir sahne sanatçısıydım

Agos’a gelen, “Ben bir Poşa’yım” diye başlayan bu mektubu, uzun yıllar sahne sanatçısı olarak hayatını kazanmış bir okurumuz yazdı. “Bizim dünyada bana Kısmet derlerdi” diyen okurumuz, Etyen Mahçupyan’ın HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’la ilgili bazı sözlerine çok içerlemiş.
MİSAFİRHANE Uçmuş bunlar

Bugün 70 milyonluk nüfusun %1’ini dahi oluşturmayan gayrimüslimler, Pegasus Havayolu’na göre tanrının varlığını kabul etmiyor. Havayolu şirketi, Anadolu'da uçtuğu yerlerde bundan 100 yıl öncesine kadar binlerce kilisenin olduğundan bihaber elbette.
MİSAFİRHANE Onnik Baba'ya 'garod'um biterken...

Ben Onnik Dinkjian'ın okuduğu geleneksel Ermeni şarkıları vesilesiyle, birçok Ermeni müzisyen keşfettim. İnsanın aslında burnunun ucunda olan şeylere ulaşmasını 'keşfetmek' olarak adlandırması ne tuhaf değil mi? Ama Türkiye'deysek işler genelde böyle yürüyor. Onnik'e biraz da bana bu keşiflere kapı açtığı için minnettarım.