BAŞYAZI

BAŞYAZI Agos Başyazı: Geç oldu, güç olmasın

Patriklik seçim süreci durdurulamaz biçimde işlemeye başladı. Görünen o ki, Kasım ayı içerisinde dilekçe valiliğe teslim edilecek. Bundan sonrasıysa iradesine sahip çıkacak ve seçimin her aşamasını yakından takip edecek Ermeni toplumunun inisiyatifine göre şekillenecek.
BAŞYAZI Başyazı: Hakikat yolu, yalan çıkmazı

2015’te Çanakkale Savaşı’ndaki kayıplarla Ermeni Soykırımı kurbanlarını, karşılıklı kefelere koyma girişimlerinin sinyali geçen yıldan verilmeye başlanmıştı. Soykırımın inkârına yönelik resmî tezi daha incelikli olarak uygulamak anlamına gelecek böylesi kaçamak adımların, bizleri hiçbir yere vardırmayacağı çok aşikâr.
BAŞYAZI Agos başyazı - Sekiz değil yüz yıl oldu

Agos Gazetesi'nin 19 Ocak haftasında yayımlanan manşetinden: Hrant Dink’in, gazetesi önünde arkasından kurşunlatılarak öldürülmesi üzerinden tam sekiz yıl geçti. 2007’den 2015’e, adalet beklentisi ve talebiyle geçen sekiz yıl. Ama sadece bu kadar değil; 1915’ten bugüne, aynı beklenti ve taleple geçen bir yüz yıl daha var geride.
BAŞYAZI Gülmeyi çocuktan öğrenelim

2015’te de besbelli hayli hareketli bir gündem bizi bekliyor olacak. O yüzden, dayatılan ağır meselelerin kargaşasında kendi küçük dünyamızı korumak her zamankinden daha gerekli ve önemli.
BAŞYAZI Başyazı: Komploculukta yükselen çıta

AK Parti iktidarı besbelli bu son hamle ile yakın zamana kadar işbirliği içinde olduğu Gülen hareketini sadece doğrudan rol aldığı geçmiş operasyonlar için değil, bütün karanlık eylemlerden mesul bir günah keçisi ilan edecek.
BAŞYAZI Bu dava ‘paralel’e sığmaz - 2

Dün olduğu gibi bugün de yapılması gereken tek şey, Hrant Dink cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması, sorumluların topyekûn yargı önüne çıkarılması ve cezasız kalmaması. Böyle yapılmadığı sürece, gerçeğin sadece bir yüzünün birtakım mizansenlerle paketlenip sunulmasına karnımız tok.
BAŞYAZI Başyazı: Hangi şarkı, nasıl bir Ermenilik

İlk uluslararası Ermenice şarkı yarışması ‘Tsovits Tsov’, halk oylaması sonucu finale kalan, birbirine taban tabana zıt zihniyette iki şarkısıyla kimlik politikalarına dair çok şeyler tartıştırmaya aday.