İsrail Gazze'de mülteci kampını vurdu

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampının hava saldırılarında vurulduğu ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gazze Sağlık Bakanlığı İsrail saldırılarında en az 50 kişinin öldürüldüğünü ve 150 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, İsrail’in Gazze’deki Cibaliye mülteci kampına hava saldırısı düzenlediğini doğruladı. Sözcü, saldırıda Hamas’ın üst düzey komutanı İbrahim Biari’nin öldürüldüğünü ve Hamas’ın yer altındaki altyapısının çökertildiğini söyledi.

Biari’nin Hamas’ın 7 Ekim’deki düzenlediği saldırının planlayıcılarından biri olduğu kaydedildi.

Fransız AFP haber ajansı Cibaliye kampındaki enkazların altından en az 47 cesedin çıkarıldığını bildirdi.

Kampta yaşayan Ragheb Aqal, bölgenin "bir deprem" gibi sarsıldığını söyledi.

Gazze şehrinin kuzeyindeki Cibaliye, Gazze'deki sekiz mülteci kampının en büyüğü.

Temmuz 2023 itibariyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kampa kaydedilen 116 bin Filistinli mülteci bulunuyordu.

Mülteciler Cibaliye'ye 1948 savaşının ardından yerleşmeye başladılar. 1,4 kilometrekarelik alanıyla küçük ama yoğun nüfuslu bir bölge ve çoğunlukla konutlardan oluşuyor.

Cibaliye'de 16 okul binasında hizmet veren 26 okul, bir gıda dağıtım merkezi, iki sağlık merkezi, bir kütüphane ve yedi su kuyusu var.

Eş-Şati mülteci kampıyla birlikte Cibaliye, İsrail'in tahliyesini istediği bölgede yer alıyor.

Fransız AFP haber ajansına konuşan Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Cibaliye'deki mülteci kampının bugün İsrail tarafından bombalanması sonucunda en az 50 kişinin öldürüldüğünü ve 150 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Cibaliye'de çok sayıda evin olduğu bir yerleşim alanını vurduğu belirtilen hava saldırısından sonra "onlarca kişinin de yıkıntılar altında" olduğu belirtildi.

BBC Arapça'nın haberine göre Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, saldırıda ölü ve yaralı sayısının 400 olduğunu açıkladı.

Gazze'deki Endonezya Hastanesi de 50'den fazla ölü olduğunu açıkladı.

İsrail saldırıları altındaki Gazze'de yaşamını yitirenlerin sayısının ise  8 bin 525'e yükseldiği açıklandı. 

Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'de başlayan savaşta 3 bin 542'si çocuk olmak üzere toplam 8 bin 525 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail saldırılarında can verenlerin 2 bin 187'sinin de kadın olduğu açıklandı. 

"Halk sağlığı felaketi an meselesi"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise,  Gazze'de bir "halk sağlığı felaketinin" an meslesi olduğunu bildirdi. 

DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, gazetecilere verdiği demeçte, "Kitlesel yerinden edilme, aşırı kalabalık, su ve sanitasyon altyapısının zarar görmesi ile ortaya çıkan halk sağlığı felaketi an meselesi" ifadesini kullandı. 


BM Çocuklara Yardım Fonu da (UNICEF), Gazze'de normal seviyenin yüzde 5'i oranında su tüketimi nedeniyle dehidrasyona bağlı bebek ölümleri riski uyarısında bulundu.

UNICEF Sözcüsü James Elder, Gazzeli çocukların temiz su olmadığı için tuzlu su içtiklerini ve bu nedenle hastalandıklarını dile getirdi. 

Kentteki çocuk ölümlerinden endişe duyduklarını ve "Gazze'nin çocuklar için mezarlığa dönüştüğünü" belirten Elder ayrıca, Gazze'de 940 çocuğun kayıp olduğunun bildirildiğini ve bazılarının enkaz altında kaldığının düşünüldüğünü kaydetti.

31 gazeteci öldürüldü

Hamas-İsrail savaşının başladığı 7 Ekim'den bu yana 26 Filistinli, dört İsrailli ve bir Lübnanlı olmak üzere en az 31 gazeteci öldürüldü.

Gazetecileri Koruma Komitesi, yerel kaynaklar ve medya açıklamalarına dayanarak hazırladığı raporda savaş başlangıcından beri yaşamını yitiren gazetecilerin isimlerini yayınladı. 

Komite, savaş nedeniyle öldürülen gazetecilerin 26'sının Filistinli, dördünün İsrailli ve birinin Lübnanlı olduğunu duyurdu.

Raporda ayrıca sekiz gazetecinin yaralandığı, dokuzununsa kaybolduğu veya tutuklandığı belirtildi. 

63 UNRWA çalışanı hayatını kaybetti

İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana, öldürülen Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) çalışanının sayısının ise 63'e çıktığı bildirildi.

UNRWA'nın X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze'de öldürülen çalışanlarına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülen 63 UNRWA çalışanı için duyulan büyük üzüntüyü hiçbir kelime tarif edemez." ifadesine yer verildi.

Gazze'de ciddi acılara yol açan durumun durdurulması gerektiği belirtilen açıklamada, "Ekibimiz, akıl almaz acıların ortasında, hayatları ciddi risk altında olmasına rağmen ihtiyaç sahiplerine hizmet etmeye devam ediyor." denildi.

(Ajanslar, BBC, Euronews)


Kategoriler

Güncel