İsrail saldırısında ambulans konvoyu vuruldu

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in El Şifa hastanesi yakınında ağır yaralıları taşıyan bir ambulans konvoyunu hedef alması sonucu çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El Kudra 3 Kasım Cuma günü acilen Mısır'da tedavi görmesi gereken ağır yaralı kişilerin Refah sınır kapısına doğru kuzeyden güneye nakledileceğini duyurmuştu.

Bakanlık açıklamasının ardından İsrail ordusunun olayı incelediği belirtiliyor.

Filistin Kızılayı sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "İsrail güçleri saat 16:30 Gazze'nin batı kesimindeki Reşid Caddesi'ne hava saldırısı düzenledi. Hedefleri, aralarında yaralıları Refah sınırına taşımakla görevli bir grup ambulans aracıydı. Meslektaşlarımız mucize eseri kurtuldu" ifadelerini kullandı.

AFPTV'de yayınlanan bir videoda da, hasarlı bir ambulansın yanında çok sayıda ceset ve yaralı insan olduğu görüldü. 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Tel Aviv’de bir araya geldikten sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Blinken, güvenli bir İsrail’in gerçek olabilmesi için Filistin halkının da kendi devleti olması gerektiğini söyledi.

İki devletli çözümün barış için “tek yol” olduğunu savunan Blinken, bölge ülkelerine yapacağı ziyaretlerin ana amacının gerginliği azaltmak ve yayılmasını engellemek olacağını söyledi.

Bakan Blinken Filistinli sivillerin korunması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini de kaydetti.

İsrail’in “asla tek başına kalmayacağı” yönündeki ABD politikasını tekrarlayan Blinken, saldırılara insani ara verilmesi konusunun da İsrail yönetimi ile konuşulduğunu söyledi.

Blinken, Gazze'deki hastanelere yakıt ulaştırılması için bazı yollar üzerine anlaşıldığını da kaydetti.

(BBC, AFP)

Kategoriler

Güncel