"Ermeniler yalnızlaştırılmaya devam ediyor"

“5 yıl değil 95 yıl da geçse, hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz!” başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda 23. Dönem İstanbul milletvekili Ufuk Uras, Yazar Aydın Engin ve Agos gazetesinden Semra Pelek konuştu. Pelek, medyanın hâlâ Ermeniler söz konusu olduğunda ayrımcı bir dil kullandığına dikkat çekti.

İstanbul Özgürlükçü Gençlik Meclisi, Hrant Dink’i anmak için bir etkinlik düzenledi.

“5 yıl değil 95 yıl da geçse, hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz!” başlığıyla 15 Ocak Pazar günü 18.30-20.00 arasında Cezayir Restaurant'ta gerçekleştirilen toplantıda 23. Dönem İstanbul milletvekili Ufuk Uras, Yazar Aydın Engin ve Agos gazetesinden Semra Pelek konuştu.

Hrant'ın arkadaşlarından yazar Aydın Engin konuşmasında 19 Ocak'ın 5. yıl dönümünde her zamankinden daha kalabalık olunması gerektiğini vurgularken 'Biz bu dava 'bitti' demeden bitmez!' diyorsak bunu kanıtlamak durumundayız. 17 Ocak'ta dava bitecek, bu kesin. 'Biz bu dava 'bitti' demeden bitmez!'in ilk meydan okuması 19 Ocak'ta olacak. 5 yıl önce bir araya gelenlerin yine omuz omuza geldiği bir gün olsun 19 Ocak. Kimsenin tembellik etmeye hakkı yok.' dedi.


'5 yıl önce bizi, o büyük kalabalığı bir araya getiren çimento neydi' diye soran Engin, 'buna sadece Hrant diyebiliriz, ama eksik kalır. Yüz binlerce insanı bir araya getiren çimento hem Ermeni hem demokrat Hrant Dink'ti. Yalnızca bu da değil. O sosyalist bir Ermeniydi aynı zamanda. O gözü kara arkadaşımız hem Ermeni hem sosyalist- marksist olma bedelini göze alabilmişti.'diye konuştu. 

Agos gazetesi'nden Semra Pelek, Fransız parlamentosunda kabul edilen soykırımlarla ilgili yasa tasarısının Türkiye medyasındaki yansımalarına dikkat çekti. Hürriyet'in 'Azgın azınlık', Radikal'in 'Sefiller', Taraf'ın 'İsimsiz Aptallık' başlıklarını hatırlatan Pelek nefret suçlarının işlenmeye devam ettiğini belirtirken 'Ermeniler yalnızlaştırılmaya devam ediyor ve ben korkuyorum.' dedi. Yalnızca ana akım medyanın değil Taraf gibi gazetelerin de 'Ermeni kuyumcu çeteden gözaltına alındı' şeklinde haber yapabiliyor olmasını eleştiren Pelek 'bu dava biz 'bitti' demeden bitmeyecekse eğer medyanın bu nefret kışkırtıcılığına sert bir şekilde karşı çıkmalıyız' dedi. 

'Hrant'ın bize bir siyasi vasiyeti var. O vasiyet vicdanın siyasetinin öznesini oluşturmak ve kitselleştirmektir' diyen 23. Dönem İstanbul milletvekili Ufuk Uras, 'Özellikle genç arkadaşlarımızın Hrant'ın siyasi mirasını iyi bilmeleri gerekiyor' diye konuştu. Hrant'ın hayalinin çok kimlikli, çok kültürlü, demokratik ve sosyal bir cumhuriyet olduğunu, onun bu hayalini gerçekleştirmek için uğraştıklarını vurgulayan Uras, bugün bize Ergenekoncu solun yaptıklarını, yaşarken Hrant'a yaptılar. Onu yalnız bıraktılar. 301 davalarında Kerinçsiz'lerin karşısına çıkacak sayıda insan toplayamadık, Hrant'ı yalnız bıraktık. Hrant'ın katili Ergenekon çetesiyse 'Ergenekon çetesi de neymiş onun üyesi olacağım diyenlerle de hesaplaşmamız gerekiyor.' dedi.

Toplantıyı izlemek üzere gelen Eşitlik ve Demokrasi Partisi Kurucu Genel Başkanı Ziya Halis de kısa bir konuşma yaptı. Ziya Halis konuşmasında 'Hrant'ın ölümünü Ankara'daki evimde yatak döşek hastayken televizyondan ağlayarak izlemiştim. Pek çok yakınımı acı bir şekilde yitirdim ama beni bugüne kadar en çok üzen ölüm Hrant'ın ölümü oldu. Onu kardeşim gibi gördüm. Şimdi bize düşen görev 19 Ocak günü Taksim'den Agos'a yürüyen kalabalığı çoğaltmaktır.' dedi.