OdaTV Davası'nda ara karar bekleniyor

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen OdaTV Davası'nda bugün ara karar bekleniyor. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da yer aldığı 11'i tutuklu 13 sanıklı OdaTV Davası Çağlayan Adliyesi'ndeki 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

 

İstanbul Adalet Sarayı'ndaki özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Prof. Dr. Yalçın Küçük, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın, Şükrü Doğan Yurdakul, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Muhammet Sait Çakır, Coşkun Musluk, Müyesser Uğur ile tutuksuz sanıklar İklim Ayfer Kaleli ve Ahmet Mümtaz İdil katıldı.  Davanın tutuklu sanıklarından Kaşif Kozinoğlu ise cezaevinde rahatsızlanarak 12 Kasım 2011 tarihinde hayatını kaybetmişti. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, bir önceki celse verilen ara karar doğrultusunda Kozinoğlu dosyasının davadan ayrıldığını ve emanete alınan eşyalarının da ailesine verildiğini açıkladı.

Sanıklar 7,5 yıldan 36 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar. Önceki duruşmalarda 11 sanık savunmalarını yapmıştı, bugünkü duruşmada ise tutuksuz olarak yargılanan 2 sanık daha savunlamalarını yapacaklar.

Mahkemenin bugün özellikle tutuklu sanıkların tahliye taleplerine dair bir ara karar vermesi bekleniyor.

Ilıcak şikâyetinden vazgeçti Şener kızının karnesini sordu

Oda TV davasının tek müştekisi olan gazeteci yazar Nazlı Ilıcak ise bugünkü duruşmada şikayetinden vazgeçti. Ilıcak, bu kararını yazılı olarak mahkemeye bildirdi.

Bugünkü duruşmada ayrıca Nedim Şener'in eşine dönerek sorduğu 'Kızımız Vecide'nin karnesi nasıl?' sorusu salondakilere duygusal anlar yaşattı.

Poyrazköy davası

Öte yandan, Poyrazköy Davası'nın 17. duruşması da Beşiktaş Adliyesi'nde görülüyor.İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8'i tutuklu 71 sanığın yargılandığı davanın bugün 17. duruşması yapılıyor.

Amirallere Suikast Davası ile birleştirilen Poyrazköy Davası'nda, bu duruşma, birleşmeden sonra görülen ilk duruşma.

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Gündem