VADİP’te gündem seçim yönetmeliği

Vakıflararası Dayanışma ve İletişim Platformu’nun (VADİP) Mart ayı toplantısı 19 Mart Pazartesi günü Surp Pırgiç Hastanesi Bilek Huzurevi Salonu’nda yapıldı. Toplantıda, vakıfların, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sunulmak üzere, seçim yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerle ilgili taleplerini yazılı olarak Genel Kurul’a bildirmesi konusu gündeme geldi.

VARTAN ESTUKYAN

vartan@agos.com.tr

VADİP Başkanı Bedros Şirinoğlu, “Seçim yönetmeliği konusunda ısrar edilip taleplerin bildirilmesi gerekiyor. Bu konuda bir adım atmaktan kaçınan vakıflar var, biz talepte bulunmaktan yanayız” dedi. Şirinoğlu toplantıda, Üç Horan Vakfı’nın kira gelirlerinin eksik bildirilmesiyle ilgili kendisine ulaşan bir bilgiyi de dile getirdi.

Koordinasyon Kurulu, seçim listelerinin güncellenmesi, yenilenmesi ve bilgisayar ortamına geçirilmesi için vakıflardan seçmen listelerinin iletilmesini istedi. Konu hakkında söz alan Kadıköy Surp Takavor Kilisesi yönetiminden Sarven Sertşimşek, “Sağlıklı seçim yapılabilmesi için mükerrer oyun önüne geçilmeli” dedi ve bilgilerin doğru aktarılması halinde kolaylıkla güncellenebilecek bir seçmen listesi hazırlanabileceğini söyledi. Surp Haç Tıbrevank Vakfı Yönetimi’nden Toros Alcan ise, seçimlerin ilçe genelinde yapılmasına ve il geneline açılmamasına tepki gösterdi: “Seçimler il genelinde yapılmalı. İlçe genelinde yapılması yasaklanmalı. Hepimiz çok iyi niyetli şeyler söylüyoruz ama bir türlü sonuca varamıyoruz. Bir meclis gibi oy çokluğuyla bir sonuca varılmalı ve ret cevabı verenler de verilen kararı uygulamak zorunda olmalı.”

Daha sonra, avukat Arman Atınız, geçen hafta Ankara’da yapılan anayasa görüşmesi ve sunulan anayasa talep metni hakkında bilgiler verdi. Anayasa görüşmelerinin iki etapta gerçekleştiğini söyleyen Atınız, bunların birinin halk toplantıları, diğerinin patrikhane görüşmeleri olduğunu belirtti. Atınız, halk toplantıları sonrasında ellerine ulaşan ve halkın taleplerinin yer aldığı metinlerle, anayasa profesörlerinin oluşturduğu metnin birbirine çok benzer olduğunu ifade etti. Atınız, bu iki metinden yola çıkarak ortak bir öneri hazırladıklarını ve Ankara’ya bu verilerle gittiklerini söyledi.

Toplantıda, Mayıs ayında yapılacak olan ‘Türk Musikisi’nde Ermeni Bestekârlar’ başlıklı konserle ilgili bilgiler de paylaşıldı. Solistliğini Melihat Gülses’in yapacağı, 24 Mayıs’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek konser için Avrupa Birliği’nden 5 bin TL’lik bir fon alındığı, CRR yönetiminin konser için herhangi bir ücret talep etmediği açıklandı.

Toplantının bir diğer gündem maddesiyse, Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas’ın görev başında olduğu süre zarfındaki ofis giderlerinin karşılanmasıydı. Vingas’ın ofis giderlerinin toplam 65 bin TL olduğunu söyleyen Harutyun Şanlı, bu gideri karşılamak için Ermeni, Rum ve Süryani vakıflarının 18’er bin TL olmak üzere toplam 54 bin TL ödeyeceğini belirtti. Şanlı, geriye kalan bütçeninse Bulgar vakıfları tarafından karşılanacağı ifade etti. Şanlı ayrıca, Vingas’ın asistanının maaşının ise Yahudi vakıfları tarafından karşılanacağını söylendi.

VADİP toplantısında son olarak Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı Başkanı Levon Şadyan söz aldı. Şadyan, kilisenin karşısında yer alan ve patriklerin yazlık olarak kullandıkları mülkün kiliseye geçtiğini ve imara açıldığını söyleyerek, buraya bir apartman yapmayı düşündüklerini belirtti. Şadyan, apartmanın 12 daireden oluşacağını, her bir dairenin yaklaşık 60-70 metrekare olacağını söyledi.

Çarpıcı iddia: Üç Horan’da kira gelirlerinin tamamı vakıf kasasına girmiyor

Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada Üç Horan Kilisesi Vakfı ile ilgili kendisine ulaşan bir bilgiyi paylaştı. Vakfın kira gelirlerinin eksik gösterildiği ve arada oluşan farkın vakıf kasasına değil şahısların cebine girdiğini ifade eden Şirinoğlu, “Örneğin bir işyerinden 1500-1800 lira arası bir gelir geldiği beyan ediliyor, ancak aslında oradan 12 bin lira tahsil ediliyor. Bu konuda çok sağlam kaynaklardan bilgi ulaştı. Vakfın Başkanı Apik Hayrabetyan’a saygım var, onun iyi niyetinden hiç şüphem yok, ama etrafında kötü niyetli insanlar var. Vakfı kullanıyorlar” dedi.

Kategoriler

Toplum Vakıflar