TAMER YAZAR

15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyesi, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar: “Darbe Araştırma Komisyonu’nda, ‘bylock’ kullanan siyasilerin listesinin MİT’ten istenmesini talep ettik ama talebimiz kabul edilmedi.”

Meryem Ana Yortusu için Vakıflı Köyü Kilisesi’nin taş avlusunda bir araya gelenler önce dua etti, ardından da kutsanan üzümlerden ve yedi kazanda kaynayan harisa’dan yedi.

Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan’ın ardından adalet arayışlarına devam eden iki anne, Emel Korkmaz ve Emsal Atakan, Anneler Günü’nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın mücadelesine destek vermek için bir günlük açlık grevi yaptı.

Türkiye’nin tek Ermeni köyü Vakıflı, dün Ermeni Apostolik Kilisesi’nin beş büyük yortusundan biri olan Surp Asdvadzadzin’i (Meryem Ana) kutladı, üzümler kutsandı, bir araya gelenler yedi kazanda pişen harisayı paylaştı.

Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı etkinlikleri kapsamında Samandağ-Batıayaz’da bulunan eski bir Ermeni Kilisesi'nde bir araya gelenler, her dilden ve her dinden ilahileri ‘inançların özgür ezgileriyle’ seslendiren Antakya Polifonik Müzik Korosu’nun notalarına eşlik etti, barışın notalarını gökyüzüne uçurdu.

Hatay'da çağlar boyunca üretilen ipek, bugün bu geleneğini yaşatmaya çalışan ustaların çabasıyla ayakta duruyor. Bu geleneğin üreten ustalarından Yılmaz Büyükaşık anlatıyor.

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atan ve savcılık tarafından ifadeye çağrılan, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Utku Sayın, “sürecin tek bir noktadan ve ciddi bir emir üzerinden yürütüldüğü ortada. Fiili baskılarla karşılaşma riskimiz var ve bu soruşturma, baskıların ilk basamağı olarak ortaya çıkmış olabilir” diyor.