SURİYELİ MÜLTECİLER

TÜRKİYE Merkel: Dokunulmazlıkların kaldırılması endişe verici

Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi yaptığı açıklamada Türkiye’de dokunulmazlıkların kaldırılmasının ağır sonuçları olabileceğini söyledi. Erdoğan-Merkel görüşmesinde mülteci anlaşması, dokunulmazlıklarının kaldırılması, basın özgürlüğü, 2 Haziran’da Alman Federal Meclisi’nde oylanacak ‘Ermeni Soykırımı‘ taslağının gündeme gelmesi bekleniyor.
GÜNCEL AP vekilleri: Korkutucu ve endişe verici

Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu üyesi üç milletvekili Türkiye ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye’deki basın özgürlüğü, dokunulmazlıkların kaldırılması, Güneydoğu’daki çatışmalı durum ve AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasını değerlendirerek Türkiye’nin gidişatının “korkutucu ve endişe verici” olduğunu söyledi.
GÜNDEM Yunanistan, göçmen iadesini durdurdu

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan “geri iade anlaşması”nı, pazartesi günü Türkiye'ye 202 göçmen göndererek fiilen yürürlüğe sokan Yunanistan, göçmenlerin iadesini durdurduğunu açıkladı.
GÜNCEL Geri gönderme, mültecileri daha tehlikeli rotalara itebilir

AB ve Türkiye arasındaki geri gönderme anlaşmasından sonra Suriyeli 500 mülteci bu sabah saatlerinde Türkiye’ye geri gönderildi. Geri göndermeleri izleyen Halkların Köprüsü Derneği’nin yöneticilerinden Metehan Ud, anlaşma nedeniyle mültecilerin Kuzey Afrika-İtalya rotasına yöneleceğini, ölüm riski yüksek olan bu rotanın ise daha kötü facialara sahne olabileceğini söyledi.
GÜNCEL Almanya Ermenistanlılar için de acı vatan

Suriyeli mülteciler için Avrupa, Türkiye ile hayli eleştirilen bir pazarlık yaparken geçtiğimiz günlerde Almanya’nın gündeminde Ermenistan’dan gelen bir mülteci ailenin yaşadıkları vardı.