Paşinyan: Azerbaycan uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeli

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bugünkü kabine toplantısında Dağlık Karabağ'daki son gelişmelere değindi ve Azerbaycan'ın imzaladığı maddeleri uygulaması ve üstlendiği uluslararası yükümlülüklere saygı göstermesi gerektiğini açıkladı.

Karabağ yönetimi, dün saat saat 15.00 sularında temas hattının kuzeybatı kesiminde Azerbaycan birliklerinin SİHA'lar kullandığını ve bunun sonucunda Karabağ birliklerinde görevli olan iki  askerin hayatını kaybettiğini bildirmişti. 19 askerin de yaralandığı açıklandı. 

Azerbaycan ise saldırıyı üstlenerek bunun bir "Karşılık verme" operasyonu olduğunu açıkladı ve yeni mevziler ele geçirdiğini bildirdi. Azerbaycan Ermeni birliklerinin saldırısında 1 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dağlık Karabağ ihtilafı bölgesinde gerilimin arttığı, Sarıbaba tepesi alanında ateşkes rejiminin Azerbaycan ordusu tarafından ihlal edildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Rus barışı koruma birliği komutanlığı, Azerbaycan ve Ermenistan taraflarının temsilcileriyle birlikte durumu istikrara kavuşturmak için önlemler alıyor” ifadeleri kullanıldı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan bugünkü kübine toplantısında konuya değindi ve Azerbaycan'ı  yükümlülüklerine uymaya çağırdı.

Paşinyan'a göre bu yükümlülükler şöyle:

1. Dağlık Karabağ varlığının kabul edilmesi,

2. Dağlık Karabağ'daki temas hattının varlığına saygı gösterilmesi,

3. Ermenistan'ı birbirine bağlayan en önemli altyapısı olan Laçin Koridoru'nun varlığına saygı gösterilmesi.

Paşinyan, Ermenistan'ın tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini kaydetti.  Karabağ'da Ermenistan Cumuhuriyeti askeri olmadığını açıkladı.

Başbakan Paşinyan, şu anda yoğun çatışmalar olmamasına rağmen, operasyonel durumun son derece gergin olmaya devam ettiğini söyledi. 

Hükümet üyeleri bugün Azerbaycan'ın askeri operasyonları nedeniyle hayatını kaybeden askerlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Rusya'dan açıklama

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Laçin (Berdzor) Koridoru ve temas hattının diğer bölgelerindeki gerilimin tırmanmasından derin endişe duyduğunu ifade etti.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Rus barış gücü, durumu istikrara kavuşturmak için gerekli tüm çabayı gösteriyor. Ülkenin üst düzey liderliği de dahil olmak üzere tüm kanallardan ve her düzeyde her iki tarafla da aktif çalışmalar yapılıyor. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov, Azerbaycanlı ve Ermeni mevkidaşlarıyla yakın temas halinde.

Tarafları itidalli olmaya ve ateşkes rejimine uymaya çağırıyoruz. Mevcut çelişkilerin çözümü, tarafların tutumlarını dikkate alınarak ve Rusya, Azerbaycan, Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020 tarihli açıklamalarının hükümlerine kesinlikle uyularak, yalnızca siyasi-diplomatik yollarla ürteilmeli.

Tarafların çabalarının Bakü-Yerevan ilişkilerinde mevcut üçlü müzakere formatları çerçevesinde olumlu bir gündem oluşturmaya odaklanması gerektiğine eminiz."

Kategoriler

Güncel