Kerabaydzar Zekiyan: Büyük bir facia önlendi

Türkiye Katolik Ermenileri Ruhani Lideri Kerabaydzar Levon Zekiyan, Karaköy'deki Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojmanında çıkan yangınla ilgili "Belki büyük bir facia önlendi. Yangın büyüyebilirdi, kiliseye yansıması önlendi." dedi.

Anadolu Ajansı'na demeç veren Zekiyan,  "Olay yerine geldiğimde kaymakam, belediye başkanı ve emniyet yetkilileri vardı, beni şaşırtan itfaiye ordusu vardı. Belki büyük bir facia önlendi. Tahmin edebildiğim kadarıyla yangın büyüyebilirdi. Kiliseye yansıması önlendi." dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile çok sayıda milletvekilinin kendilerini aradığını belirten Zekiyan, "Hepsine teşekkür ediyoruz özellikle tabii ki itfaiye ekiplerine." dedi.

Zekiyan, kilisenin tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Burası ilk Ermeni Katolik Kilisesi, ilk Ermeni Katolik buraya oturmuş. Ayrıca burada Osmanlı Sultanı'nın yıldızı da var. İstanbul'daki veba salgınının ardından Sultan Abdülmecid döneminde Meryem Ana'nın resminin üzerine takılsın diye minnet borcu olarak çok güzel bir broş hediye ediliyor. O broşu saklarız. Paskalyanın ertesi günü Meryem Ana'nın resmi üzerine takarız. Bir ayin yaparız. Eskiden Eminönü’nden sultanın sarayına kadar yürüyüş olurmuş. Şimdi sadece kilise avlusunda yapıyoruz."

Kilise ve lojmanlar için kısa süre önce restorasyon kararı aldıklarını anlatan Zekiyan, iki kişinin hayatını kaybettiği yangının  bu açıdan büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu söyledi.

Zekiyan,  "Hatta projeyi tasarlamıştık. Kilise mevki olarak İstanbul'un merkezi, belki Taksim'den daha önemli bir noktada. Burada güzel bir kültür merkezi yapılabilir. Lojmanlar kiliseyi ziyaret edenler ve bizim misafirlerimiz için kullanılabilir. Tabii ki bunlar birkaç senede yapılamaz. Maddi imkanlara ihtiyaç var. Eldeki imkanlar o ihtiyacı karşılayamaz." dedi. 

İsveç'te Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasına da değinen Zekiyan, "Bu fikir özgürlüğü değildir. Bu özgürlüğün inkarıdır aslında ama Batı bunun farkında değil. İnançlı kişiler için bu bir kışkırtma vesilesi oluyor ve felaketten felakete gidiyoruz." diye konuştu.


Kategoriler

Toplum Güncel