‘Duygu Asena Roman Ödülü’nün bu yılki sahibi Arlin Çiçekçi

13 Nisan Perşembe günü toplanan seçici kurul, oy çokluğuyla Arlin Çiçekçi’yi ödüle değer gördü.

Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için 2007’den bu yana düzenlenen ‘Kadının Hâlâ Adı Yok Roman Ödülü’ sahibini buldu. Doğan Kitap tarafından düzenlenen ödülün bu yılki sahibi, ‘Servi Nine ve Üç Güzeller’ romanıyla Arlin Çiçekçi oldu.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan seçici kurulun diğer üyeleri Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral ve Elif Tanrıyar.

Jüri, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Hikâye anlatıcılığında gösterdiği ustalık, Türkçe kullanımındaki yetkinliği, yoğun gerçeklik duygusu, bu topraklarda yüzlerce yıldır kadına ve doğaya uygulanan şiddetin değişmediği gerçeğini İstanbul’daki küçük bir park üzerinden anlatmadaki mahirliği ve kadının adını bulabilmesi, var olabilmesi için sunduğu önermeler gerekçesiyle oy çokluğu ile Arlin Çiçekçi ödüle değer görülmüştür.”

Ödülün sahibi Çiçekçi ise şöyle konuştu: “Adının yanında anılmayı bile yüklü bir mesuliyet saydığım Duygu Asena adına verilen bu kıymetli ödüle ‘Servi Nine ve Üç Güzeller’ romanımın layık görülmesinden onur duyuyorum. Duyduğum bu onuru ve tarifsiz mutluluğu ise başta Duygu Asena’nın simgelediği tüm değerlere olmak üzere, bana ve romanıma bu kıymeti atfeden saygın jüri üyelerine ve 2007 yılından bugüne kadar bu ödüle layık görülmüş değerli yazarlara karşı ömürlük bir sorumluluk olarak kabul ediyorum.”

Kategoriler

Kültür Sanat Edebiyat