‘Tarih kitaplarındaki ifadeler kaldırılsın’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya ziyareti sırasında, Köln’deki Süryani ve Ortodoks toplumlarıyla bir araya geldi.

 

Burada yaptığı konuşmada, Mor Gabriel Manastırı davasında art niyet aranmamasını isteyen Davutoğlu, Süryanilerin, “Türkiye’nin asli çocukları” olduğunu söyledi.

Davutoğlu’nun bu çıkışını Agos’a değerlendiren ‘suryaniler.com’ sitesinin editörü Şabo Boyacı, ifadelerin yurtdışında dile getirilmesine dikkat çekerek, “Avrupa’ya mesaj verilmek istendiğini, Süryaniler için bu ifadelerin inandırıcı olmadığını” söyledi. Boyacı, diaspora ve Türkiye’deki Süryanilerin tepkilerini aktarırken, “Davutoğlu’nun bu çıkışı neden Türkiye’de, mesela, AKP iktidarı döneminde hukuksal sıkıntılar yaşamaya başlayan Mor Gabriel Manastırı’nda dillendirmediği sorgulanıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet tarihi boyunca, Süryanilerin kendilerini hiçbir zaman eşit vatandaş olarak hissedemediğini kaydeden Boyacı, ders kitaplarında Süryanilerden ‘hain’ olarak söz edildiğini anımsatarak, “Asli unsursak, tarih kitaplarındaki nefret ifadeleri kaldırılsın” talebinde bulundu.

Anayasa değişikliği sürecinde Süryani toplumunun beklentilerini de aktaran Boyacı, bütün insanlara eşit mesafede duran, adil bir anlayışın var olmasını istediklerini; bunun için farklı kimliklerin rahatça yaşama alanı bulabileceği, pozitif ayrımcılık anlamında düzenlemeler beklentisi içinde olduklarını söylüyor.  Boyacı, Süryanilerin beklentilerini şöyle anlattı: “Süryanilerin de en büyük özlemi, Süryaniceyi yaşatabileceği, din adamı yetiştirebileceği, kültürel mirası gelecek nesillere aktarabileceği, kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmayacakları ve bütün insanlarla barış içerisinde varlıklarını sürdürebildikleri bir ülkede yaşamaktır.” 

Kategoriler

Toplum Vakıflar