İŞHAN ERDİNÇ

Türkiye Rum toplumundan tanınmış hekim Ord. Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos bir basın toplantısı düzenleyerek Balıklı Rum Hastanesi Vakfı yönetimi için aday olduğunu ilan etti. Azınlık Hastaneleri Vakıf Yönetimi Seçimleri için hala bir yönetmelik yayınlanmasa da daha önce de Ermeni toplumundan Dikran Gülmezgil ve Prof. Dr. Toros Alcan Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi için adaylıklarını ilan etmişlerdi.

"Belediyelerin çok azında bakım evi var. 1389 belediyenin 254’ünde bu var. Böyle olunca da köpekleri kırsallara, dağ başlarına, çöplüklere atıyorlar. Hayvanlar burada ürüyor, yaban hayat ile temas ediyor. Sorunun kaynağı belediyeler, devletin belediyeleri denetlememesi. 2021’deki yasa değişikliğinden beri belediyeler bakım evi kursaydı şu anda bu kadar popülasyon olmayacaktı."

Şişli Spor Kulübü’nün vakıf başkanlarını bir araya getiren yürüyüş aktivitesinin ikincisi yapıldı. Ortaköy Meryem Ana Kilisesi Vakfı Vakıf Başkan Yardımcısı Sayat Delice Getronagan Okulu'nun yıllardır çözüm bekleyen mülkü ile ilgili açıklamalar yaptı.

Gazeteci Serdar Korucu’nun yeni kitabı “Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’nda 1000 Hafta” başlıklı çalışması Doğan Kitap’tan çıktı. Korucu, kitabını gözaltında kaybedilen 18 kişi için 22 kişiyle görüşerek kaleme aldı. İlk eylemini 27 Mayıs 1995’te başlatan Cumartesi Anneleri/İnsanları, 25 Mayıs Cumartesi günü 1000. haftaya ulaşacak. Korucu ile kitabı üzerine konuştuk.

ERVAB Başkanı ve Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, hastanenin geleneksel Hampartsum yemeğinde bir konuşma yaptı ve toplum gündemindeki konulara değindi. Yakında yapılması beklenen hastane seçimleri için aday olmayacağını belirten Şirinoğlu hastaneye yönelik eleştirilere yanıt verdi, seçim sürecindeki bazı çıkışları eleştirdi ve "Papaz Evleri" davasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Eski Cemaat Vakıfları Temsilcisi ve eski Surp Haç Tıbrevank Lisesi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Toros Alcan yakında yapılması beklenen hastane vakıfları seçimleri çerçevesinde Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi yönetimi için adaylığını ve çalışma arkadaşlarını bir basın toplantısıyla açıkladı. Alcan bunun bir proje açıklama değil tanışma toplantısı olduğunu söyledi. Azınlık Hastaneleri Seçim Yönetmeliği henüz yayınlanmış değil. Alcan bu konuda da değerlendirmelerde bulundu.

Batman Kozluk’ta zorunlu askerlik görevi sırasında 24 Nisan 2011 tarihinde er Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı ile 2022’de aynı tarihte hayata gözlerini yuman baba Garabet Balıkçı, mezarları başında anıldı.

Kumkapı’da Kazaz Amira Bezciyan Salonu'nda geleneksel Surp Zadig resepsiyonu düzenlendi. Her yıl yortu gününde yapılan resepsiyon bu yıl Yerel Seçimler nedeniyle bir gün sonraya alınarak 1 Nisan Pazartesi günü gerçekleşti. Patrik Maşalyan 2023 yılında yapılması gereken ancak yönetmelik yayınlanmadığı için hala yapılamayan hastane vakfı yönetim kurulu seçimleri konusunda mesajlar verdi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘halkın iradesini sandık belirler’ dedi. Bu sandığın bizim için de kurulmasını istiyoruz" dedi.