Dink davasında 3.gün: Savunmalar başladı

Dink cinayeti davasının üçüncü gününde sanık savunmalarına geçildi. Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay savunma yapmaya başladı.

Dink cinayeti davası, İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 3. gününde görülmeye devam ediyor. 

Duruşmaya Dink ailesi avukatlarından Bahri Belen, Hakan Bakırcıoğlu, Sebu Aslangil,  Emel Ataktürk Sevimli, İnci İşbulur ve Melike Polat katıldı.

Tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir mahkemede hazır bulunurken, başka suçlardan tutuklu bulunan Tamer Bülent Demirel, Osman Gülbel, Ali Poyraz, Hamdi Egebatan bulundukları cezaevlerinden görüntülü olarak (SEGBİS) duruşmaya katıldı. Yasin Hayal ve Ogün Samast da duruşmaya görüntülü olarak cezaevinden katıldı.

Tutuksuz sanıklardan Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler, Reşat Altay, Faruk Sarı, Sabri Uzun, Onur Karakaya, Mehmet Ayhan,  Mehmet Ali Özkılıç, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu duruşmaya katıldı. 

Davanın tutuksuz sanıklarından Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç duruşmaya katılmadı. 

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da duruşmayı takip etti. 

Mahkemede, dava dosyasıyla birleştirilen Mülkiye eski Müfettişlerinden ve halen Ordu Vali Yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Ali Özkılıç hakkında kabul edilen iddianame okundu.

İddianamelerin okunmasının tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti savunmaları almaya başladı. 

Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay savunmasına başladı. 

Reşat Altay, 15 Mayıs 2006 tarihinde Trabzon İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Cinayetin işlendiği tarihte bu görevini sürdürüyordu. Dava iddianamesinde Altay hakkında kasten öldürmenin ihmali davranışıyla işlenmesi, resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme, ve görevi kötüye kullanma iddiasıyla 31 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Dönemin Trabzon Emniyet İstihbarat Dairesinde görevli polis memuru Muhittin Zenit’in de bugün savunma yapması bekleniyor. 

Zenit 2003 yılı Temmuz ayında Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başladı. Dink cinayetinden hemen sonra davanın sanıklarından eski polis muhbiri Erhan Tuncel’e yaptığı telefon görüşmesi ortaya çıktı.  Tasarlayarak kasten öldürme iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. 2015 yılında tutuklanmış ve Nisan ayında yapılan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. 

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.